Pakistan Milli Assambleyasının sədri Bakıda Zəfər parkını ziyarət edib
Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiqin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iyulun 7-də Bakıda Zəfər parkını ziyarət edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, burada qonağın şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülüb.
Pakistan Milli Assambleyasının sədri Zəfər abidəsinin önünə əklil qoyub.
Sonra qonağa Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə yaradılmış Zəfər parkı barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, ərazisi 10 hektara yaxın olan parkın girişində 44 günlük Vətən müharibəsinin rəmzi kimi hündürlüyü 44 metr, eni 22 metr, sütunlarının sayı 44 olan Zəfər tağı inşa edilib.
Xatırladaq ki, parkın açılışı 2024-cü il noyabrın 8-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə olub.скачать dle 11.3

Находящийся с официальным визитом в Азербайджане председатель Национальной ассамблеи Пакистана Сардар Аяз Садик 7 июля посетил Парк Победы в Баку.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, здесь в честь гостя был выстроен почетный караул.
Председатель Национальной ассамблеи Пакистана возложил венок к Монументу Победы.
Затем гостю была предоставлена подробная информация о Парке Победы, который был создан в ознаменование беспримерного героизма, проявленного азербайджанским народом в 44-дневной Отечественной войне, и одержанной им грандиозной исторической Победы, а также для увековечения светлой памяти шехидов.
У входа в парк, площадь которого составляет около 10 гектаров, возведена Триумфальная арка высотой 44 метра, шириной 22 метра и с 44 колоннами как символ 44 дней Отечественной войны.
Напомним, что открытие парка состоялось 8 ноября 2024 года при участии Президента Азербайджана Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой.