Ərdoğan: "Zəngəzur dəhlizi geoiqtisadi inqilabın tərkib hissəsidir"
"Haber Global"a istinadən xəbər verir ki, bu sözləri Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycana səfərindən sonra jurnalistlərə müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, Türkiyə bu dəhlizi təkcə geosiyasi deyil, həm də geoiqtisadi inqilabın tərkib hissəsi kimi görür.
"Zəngəzur dəhlizinin açılışı Orta Dəhliz üçün strateji addım olacaq. Dəhliz açıldığı zaman Türkiyə malları Xəzərdən keçərək Orta Asiyaya və Çinə daha sürətlə çatacaq, Avropadan Çinə gedən mallar da Türkiyədən keçməyə başlayacaq. Orta Dəhlizin açılması cənubdan bizə və Azərbaycana qədər bir çox ölkələri əhatə edir. Bu prosesdə bütün addımlarımızı ən yaxşı şəkildə atırıq. Burada ən önəmlisi Zəngəzur xəttidir. Bu xəttə dəmir yolu sistemi də daxildir. Bu səbəbdən yükdaşımalarda Zəngəzur xəttinin əhəmiyyəti artır və artacaq", - deyə o vurğulayıb.
R.T.Ərdoğan onu da qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu məsələyə böyük önəm verir.
"Bundan əlavə, Zəngəzur dəhlizi açıldığı zaman Türkiyənin Qars-Iğdır-Naxçıvan dəmir yolu xətti və Qarabağda tikinti yatırımları daha səmərəli fəaliyyət halına gələcək", - Türkiyə prezidenti bildirib.скачать dle 11.3

Эрдоган: Зангезурский коридор станет геоэкономической революцией для всего региона
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Haber Global, об этом сказал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем заявлении журналистам на борту самолета во время возвращения из Азербайджана.
По его словам, Турция рассматривает этот коридор как часть не только геополитического, но и геоэкономического прорыва.
"Открытие Зангезурского коридора станет стратегическим шагом для Среднего коридора. После открытия коридора турецкие товары будут быстрее достигать Центральной Азии и Китая через Каспийское море, а товары из Европы в Китай начнут проходить через Турцию. Открытие Среднего коридора охватывает множество стран с юга до Турции и Азербайджана. В этом процессе мы предпринимаем все шаги наилучшим образом. Самое важное здесь - Зангезурский маршрут, который включает в себя и железнодорожную систему. Поэтому значение Зангезурского коридора в грузоперевозках возрастает и будет расти", - подчеркнул он.
Эрдоган также отметил, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев придает этому вопросу большое значение.
"Кроме того, когда Зангезурский коридор будет открыт, железнодорожная линия Турции Карс - Игдыр - Нахчыван и строительные инвестиции в Карабахе станут более эффективными", - добавил турецкий лидер.скачать dle 11.3