04.07.2025 16:19 1 899
Rusiyanın Orenburq şəhərində kriminal iyerarxiyada yüksək mövqe tutmaq iddiası ilə ittiham olunan azərbaycanlı, Zaur adlı şəxs saxlanılıb. Hüquq-mühafizə orqanları onun "qanuni oğru" statusuna malik olduğunu hesab edir.
bu barədə "BAZA" "Telegram" kanalına istinadla xəbər verir.
Məlumatda iddia olunur ki, saxlanılan şəxs "qanuni oğru" statusuna malikdir. Onun tam adı açıqlanmasa da, Lenin Rayon Məhkəməsinin məlumatlarına əsasən, söhbət 39 yaşlı Orenburq doğumlu, daha çox "Zaur Naxçıvanski" ləqəbi ilə tanınan Zaur Şipilovdan gedir.
KİV-in iddiasına görə, o, 27 yaşında Türkiyədə "taclandırılıb" və kriminal aləmdə tanınmış şəxslərdən biri olan Bayram Talıbovun oğludur. Bayram Talıbov 2006-cı ildə Moskvada "qanuni oğru" Hikmət Muxtarovla birlikdə güllələnərək öldürülüb.
İddia edilir ki, pasport məlumatlarına görə, onun tam adı Zaur Bayramoviç Şipilovdur.
4 iyul 2025-ci il tarixində Lenin Rayon Məhkəməsi onun barəsində həbs qətimkan tədbiri seçəcək. Rəsmi məlumata görə, ona Rusiya Federasiyası Cinayət Məcəlləsinin 210.1-ci maddəsi - "Cinayət iyerarxiyasında yüksək mövqe tutma" maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. Bu maddə ilə onu 15 ilə qədər azadlıqdan məhrumetmə cəzası gözləyir.
Daxili İşlər Nazirliyinin regional idarəsi bildirir ki, şübhəli şəxs əvvəllər dəfələrlə ağır cinayətlərə görə məhkum olunub, regionda cinayətkar fəaliyyəti nəzarətdə saxlayıb, qeyri-qanuni yığıncaqlarda iştirak edib və kriminal ənənələri dəstəkləyib.скачать dle 11.3

В Оренбурге задержан влиятельный азербайджанский авторитет по имени Заур, которому вменяют занятие высшего положения в криминальной иерархии - силовики считают, что он имеет статус "вор в законе", передает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал Baza.
Фамилия мужчины не сообщается, но по информации 56.RU, подтвержденной в Ленинском районном суде Оренбурга, речь идет о 39-летнем уроженце областного центра Зауре Шипилове, больше известном как "Заур Нахчыванский".
По данным СМИ, он был "коронован" в Турции в возрасте 27 лет, и является сыном авторитета Байрама Талыбова, которого в 2006 году расстреляли в Москве вместе с "вором в законе" Химетом Мухтаровым. Эта версия подтверждается паспортными данными: в документе ФИО авторитета звучат именно как "Заур Байрамович Шипилов".
Заур Шипилов уже попадал в криминальные сводки. В октябре 2015 года он был задержан в Москве в ресторане "Чайхана", и называют его в пресс-релизе МВД не иначе, как "вор в законе". Тогда на "сходке" лидеров и авторитетов уголовно-преступной среды планировался передел сфер влияния в столице и перераспределение денег. В ходе личного досмотра у Заура Нахчыванского был обнаружен и изъят сверток с героином. Вместе с ним были задержаны еще трое лидеров и активных участников "сходки".