Xərçəng xəstəliyi hüceyrələrinin yayılmasının qarşısını alan maddə tapılıb
Yaponiyanın Fudzita Universitetinin doktoru Hideyuki Sayanın rəhbərlik etdiyi bir qrup tədqiqatçı müəyyən ediblər ki, badam, ərik və əncirə xarakterik qoxu verən benzaldehid kimyəvi birləşmənin terapiyaya xərçəng xəstəliyi hüceyrələri ilə davamlı mübarizə aparmağa kömək edir.
Bununla bağlı araşdırma “British Journal of Cancer” (BJC) jurnalında dərc olunub.
Xərçəng xəstəliyi hüceyrələri sürətlə çoxalaraq strukturlarını dəyişə bilir, sıx epiteliya vəziyyətindən daha mobil mezenximal vəziyyətə keçir, bu da onların yayılmasına və müalicəyə müqavimətinə kömək edir. Tədqiqatçılar benzaldehidin bu prosesi maneə törətmək qabiliyyətinə diqqət yetiriblər.
Siçanlar üzərində aparılan təcrübələrdə benzaldehid radiasiya terapiyasına və osimertinib dərmanına davamlı olanlar da daxil olmaqla, bədxassəli hüceyrələrin böyüməsinin qarşısını alıb. Hüceyrə bitkilərində maddə radiasiya müalicəsinin təsirini gücləndirib və əvvəllər müqavimət göstərən hüceyrələri məhv edib.
Təsir mexanizmi, benzaldehidin 14-3-3ζ siqnal proteininin fosforlanmış histon H3 ilə qarşılıqlı təsirinə mane olması ilə əlaqədardır. Bu qarşılıqlı əlaqə xərçəng xəstəliyi hüceyrələrinin yaşaması və müalicəyə qarşı müqaviməti üçün vacibdir. Benzaldehid onun qarşısını alaraq, şişin plastisiyasına və müqavimətinə səbəb olan genlərin yayılmasını azaldır.
Alimlər ümid edirlər ki, benzaldehid mövcud xərçəng xəstəliyi əleyhinə üsullara yeni əlavə olacaq, onların effektivliyini artıracaq və dərmanlara davamlılıq problemini aradan qaldıracaq.

Найдено природное вещество, останавливающее распространение раковых клеток
Группа исследователей под руководством доктора Хидеюки Сая из Университета Фудзита в Японии выяснила, что бензальдегид — химическое соединение, придающее миндалю, абрикосам и инжиру характерный запах, — помогает бороться с раковыми клетками, устойчивыми к терапии.
Работа опубликована в журнале British Journal of Cancer (BJC).
Раковые клетки способны быстро размножаться и менять свою структуру, переходя из плотного эпителиального состояния в более подвижное мезенхимальное, что способствует их распространению и сопротивлению лечению. Исследователи сосредоточились на способности бензальдегида блокировать этот процесс.
В экспериментах на мышах с опухолями поджелудочной железы бензальдегид подавлял рост злокачественных клеток, в том числе устойчивых к лучевой терапии и лекарству осимертинибу. В клеточных культурах вещество усиливало эффект радиационного лечения и уничтожало ранее резистентные клетки.
Механизм действия связан с тем, что бензальдегид препятствует взаимодействию сигнального белка 14-3-3ζ с фосфорилированным гистоном H3 (на серине 28). Это взаимодействие важно для выживания раковых клеток и устойчивости к лечению. Блокируя его, бензальдегид снижает экспрессию генов, ответственных за пластичность и сопротивляемость опухоли.
"Белок 14-3-3ζ давно рассматривается как мишень для терапии, но прямое его подавление опасно из-за роли в нормальных клетках. Наши результаты показывают, что бензальдегид может эффективно блокировать ключевые взаимодействия без вреда для организма", — отметил доктор Сая.
Ученые надеются, что бензальдегид станет новым дополнением к существующим противораковым методам, повысив их эффективность и преодолев проблему лекарственной устойчивости.