Milli Məclis Azərbaycan əleyhinə aparılan informasiya kampaniyasına dair açıqlama yaydı
Milli Məclisin Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiyasının öz səlahiyyətləri çərçivəsində apardığı monitorinqlər nəticəsində müəyyən edilib ki, Rusiya Federasiyasının Yekaterinburq şəhərində həmvətənlərimizə qarşı edilən qanunsuz hərəkətlərdən sonra Rusiya mediasında, habelə "Telegram" platformasında müxtəlif xəbər kanalları və şəxslər tərəfindən Azərbaycana və Rusiyada yaşayan azərbaycanlılara qarşı geniş informasiya kampaniyası başladılıb.
Bu barədə Milli Məclisin Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiyasından məlumat verilib.
Bildirilib ki, komissiyanın araşdırmaları zamanı soydaşlarımıza göstərilən aqressiv davranış və qeyri-insani münasibətin adıçəkilən resurslarda da geniş təbliğ olunması və Azərbaycan Respublikasına qarşı qeyri-dost addımların atılması ilə bağı təxribatçı çağırışlar müşahidə edilib:
"Bundan öncə də Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hüquqa və milli maraqlara söykənən fəaliyyətlərinə müxtəlif hibrid təhdid alətləri vasitəsilə təsir etmək cəhdləri barədə tərəfimizdən ətraflı açıqlamalar verilib.
Xarici müdaxilələrə və hibrid təhdidlərə qarşı müvəqqəti komissiya Milli Məclisin müvafiq komitələri, Aparatı və digər dövlət orqanları ilə əlaqələndirilmiş şəkildə ölkəmizə qarşı aparılan dezinformasiya kampaniyaları ilə bağlı qabaqlayıcı tədbirlər görür.
Komissiya davam edən informasiya kampaniyasının fonunda vətəndaşlarımızı və xaricdə yaşayan həmvətənlərimizi yalnız Azərbaycan Respublikasının dövlət qurumları və rəsmiləri tərəfindən verilən məlumatlara istinad etməyə və inanmağa çağırır".скачать dle 11.3

Временная комиссия Милли Меджлиса по борьбе с иностранным вмешательством и гибридными угрозами в рамках своих полномочий провела мониторинг и установила, что после незаконных действий в отношении наших соотечественников в городе Екатеринбург Российской Федерации в российских СМИ, а также на платформе Telegram различные новостные каналы и отдельные лица развернули масштабную информационную кампанию против Азербайджана и проживающих в России азербайджанцев.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на комиссию, в ходе расследований было выявлено, что агрессивное поведение и бесчеловечное отношение к нашим соотечественникам широко агитируются на указанных ресурсах, при этом наблюдаются провокационные призывы в связи с принятием недружественных шагов против Азербайджана.
"Ранее мы давали подробные заявления о попытках воздействовать на деятельность Азербайджанской Республики, основанную на международном праве и национальных интересах, с использованием различных инструментов гибридных угроз.
Временная комиссия по борьбе с иностранным вмешательством и гибридными угрозами в координации с соответствующими комитетами Милли Меджлиса, Аппаратом Президента и другими государственными органами принимает превентивные меры в связи с дезинформацией, направленной против нашей страны.
Комиссия на фоне продолжающейся информационной кампании призывает наших граждан и соотечественников, проживающих за рубежом, опираться и доверять только информации, предоставляемой государственными органами и официальными лицами Азербайджанской Республики", - говорится в информации.