MN: Azərbaycan-Türkiyə hərbi əməkdaşlığı inkişaf etdirilir
Türkiyədə səfərdə olan müdafiə nazirinin birinci müavini – Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə birgə İstanbul şəhərində keçirilən “Sülhün Müdafiəçisi - 2025” beynəlxalq təlimini izləyib.
Bildirilib ki, sonra Konya şəhərinə gələn Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi “Anadolu Qartalı - 2025” beynəlxalq təliminin Yüksək Səviyyəli Müşahidəçi Günündə iştirak edib.
Təlimin planlaşdırma prosesi, ssenarisi, məqsədi və tapşırıqların yerinə yetirilmə ardıcıllığı barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
“Anadolu Qartalı - 2025” təliminə Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinin bir qrup pilot və texniki heyəti ilə yanaşı aviasiya vasitələri cəlb olunub.
Səfər çərçivəsində general-polkovnik K.Vəliyev Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri Yaşar Güler, Silahlı Qüvvələrin Baş Qərargah rəisi ordu generalı Metin Gürak və Milli Müdafiə Universitetinin rektoru professor Erhan Afyoncu ilə görüşüb.
Keçirilən görüşlər zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Strateji müttəfiqliyimizin dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğu qeyd edilib.
Tərəflər hərbi, hərbi-texniki, hərbi-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın cari vəziyyəti və genişləndirilməsinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıb, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.скачать dle 11.3

Минобороны: Развивается военное сотрудничество между Азербайджаном и Турцией
Начальник Генерального штаба - первый заместитель министра обороны Азербайджана генерал-полковник Керим Велиев, находящийся с визитом в Турции, вместе с возглавляемой им делегацией наблюдал за международными учениями "Защитник мира - 2025" в Стамбуле.
Отмечается, что затем прибывший в Конью Велиев принял участие в Дне высокоуровневых наблюдателей международных учений "Анатолийский орел - 2025".
Гостям была предоставлена подробная информация о процессе планирования учений, сценарии, целях и последовательности выполнения задач.
В учениях "Анатолийский орел - 2025" задействованы группа пилотов и технический персонал ВВС Азербайджана, а также авиационные средства.
В рамках визита Керим Велиев встретился с министром национальной обороны Турции Яшаром Гюлером, начальником Генерального штаба Вооруженных сил генералом армии Метином Гюраком и ректором Университета национальной обороны профессором Эрханом Афьонджу.
В ходе встреч обсуждались перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и Турцией, основанного на взаимном доверии и поддержке. Было отмечено, что наш стратегический союз построен на отношениях дружбы и братства.
Стороны провели обмен мнениями о текущем состоянии и расширении сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной и других сферах, обсудили другие вопросы, представляющие взаимный интерес.скачать dle 11.3