Qarabağda fəaliyyət göstərən ümumi təhsil müəssisələrinin sayı açıqlanıb
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov "Mirasa Sahibik: Qayıdış konsepsiyasının təbliğində müəllimlərin rolu” adlı tədbirdə çıxışı zamanı bildirib ki, təhsil Qarabağa geri qayıdır.
Onun sözlərinə görə, hazırda Qarabağda 14 ümumi təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərir:
"Artıq Qarabağ Universitetində 1 000-dən çox tələbə təhsil alır. 44 günlük Vətən müharibəsində biz Qələbə qazandıq, torpaqlarımız geri qayıtdı, quruculuq işləri başladı. Bütün bunlar Qayıdış konsepsiyamızı zəruri etdi. Biz xalq olaraq tarixdən dərs çıxarmalıyıq".
Nazir əlavə edib ki, gənclər dünyada baş verən hər bir dəyişiklik üçün hazır yetişdirilməlidir:
"Gənclər ilk növbədə vətənpərvər olmalıdır. Bu da təhsildən çox asılıdır. Təbii ki, bu məsələdə ailə faktoru da mühüm rol oynayır. Müəllimlərin də töhfəsi çox faydalı olmalıdır ki, gənclər vətənpərvər olsun. Onlar Azərbaycan, eləcə də Qərbi Azərbaycan tarixini yaxşı bilməlidir".

В Карабахе действуют 14 общеобразовательных учреждений
В Карабахе уже функционируют 14 общеобразовательных учреждений, образовательная система постепенно восстанавливается.
Как сообщает Report, об этом на мероприятии, посвященном роли учителей в продвижении концепции Возвращения, заявил заместитель министра науки и образования Азербайджана Фирудин Гурбанов.
Он отметил, что только в Карабахском университете обучается свыше 1 000 студентов.
"Победа в 44-дневной Отечественной войне и начало восстановительных работ заложили основу нашей концепции Возвращения. Мы как народ должны извлечь уроки из истории", - подчеркнул замминистра.скачать dle 11.3