Ötən il Azərbaycanda fəlsəfə doktoru proqramı üzrə buraxılış sayı azalıb
Bu ilin əvvəlinə ölkədə elmi kadr potensialının artırılmasında böyük rola malik 114 ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatda doktoranturalar fəaliyyət göstərib və onlarda 50,2 faizi qadın olmaqla 3304 nəfər təhsil alıb.
Bildirilib ki, təhsil alanların 82,5 faizi fəlsəfə, 17,5 faizi isə elmlər doktoru proqramları üzrə təhsil alıb.
Təhsil alanların 31,6 faizi elmi müəssisə və təşkilatlarda, 68,4 faizi isə ali məktəblərdə yaradılmış doktoranturalarda təhsil alıb. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə bu göstərici müvafiq olaraq 27,4 və 72,6 faiz, elmlər doktoru proqramı üzrə isə 51,7 və 48,3 faiz təşkil edib.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə təhsil alanların 57 faizi 30 yaşadək gənclər, elmlər doktoru proqramı üzrə təhsil alanların isə 28,4 faizi 40 yaşadək olan şəxslərdir.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə təhsil alan 2726 nəfərin 563-ü texnika, 550-si iqtisad, 246-sı filologiya, 166-sı tibb, 165-i pedaqogika, 155-i siyasi, 123-ü biologiya, hər birində 110 nəfər olmaqla 220-si hüquq və yer elmləri, 92-si tarix, 84-ü kimya, 79-u riyaziyyat, qalanları isə elmin digər sahələri üzrə təhsil alır.
Doktorantların 134 nəfəri filologiya, 70 nəfəri iqtisad, 65 nəfəri texnika, 58 nəfəri biologiya, 43 nəfəri tibb, 36 nəfəri kimya, 27 nəfəri tarix, 24 nəfəri aqrar, 23 nəfəri hüquq, 18 nəfəri pedaqogika, 16 nəfəri yer elmləri, 15 nəfəri sənətşünaslıq, 13 nəfəri riyaziyyat, 36 nəfəri isə digər sahələrdə elmlər doktoru proqramı üzrə təhsil alır.
2023-cü illə müqayisədə 2024-cü ildə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə buraxılış 18,4 faiz azalaraq 500 nəfər, elmlər doktoru proqramı üzrə isə 10,8 faiz artaraq 133 nəfər təşkil edib. Bu dövrdə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 758 nəfər, elmlər doktoru proqramı üzrə isə 106 nəfər doktoranturaya qəbul olunub.
Bununla yanaşı, 2024-cü ildə fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 157 dissertant təhkim olunub ki, onların da 77,1 faizini qadınlar təşkil edib. Elmlər doktoru proqramı üzrə təhkim olunmuş dissertantların sayı 132 nəfəri qadın olmaqla 231 nəfərə bərabərdir. Dissertantların əsas hissəsi tibb, biologiya, tarix, fizika, iqtisad, texnika və filologiya elmləri üzrə təhkim olunub.скачать dle 11.3

В Азербайджане снизилось число выпускников по программе PhD
На начало 2024 года в Азербайджане функционировали докторантуры в 114 вузах и научных учреждениях, где обучались 3304 человека. Женщины составляли 50,2% от общего числа.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомстат, 82,5% докторантов обучались по программе доктора философии (PhD), а 17,5% – по программе доктора наук.
31,6% докторантов проходили обучение в научных учреждениях и организациях, а 68,4% – в докторантурах при высших учебных заведениях. Для программы доктора философии это соотношение составило 27,4% и 72,6% соответственно, а для программы доктора наук – 51,7% и 48,3%.
Демографический анализ показывает, что 57% обучающихся по программе доктора философии – молодые люди до 30 лет, в то время как среди докторантов по программе доктора наук 28,4% составляют лица до 40 лет.
Из 2726 человек, обучающихся по программе доктора философии, наибольшее количество специализируется в следующих областях: 563 человека – технические науки, 550 – экономика, 246 – филология, 166 – медицина, 165 – педагогика, 155 – политические науки, 123 – биология, по 110 человек в юридических и науках о Земле, 92 – история, 84 – химия, 79 – математика, остальные распределены по другим научным направлениям.
Среди докторантов, обучающихся по программе доктора наук, 134 человека специализируются в филологии, 70 – в экономике, 65 – в технических науках, 58 – в биологии, 43 – в медицине, 36 – в химии, 27 – в истории, 24 – в аграрных науках, 23 – в юриспруденции, 18 – в педагогике, 16 – в науках о Земле, 15 – в искусствоведении, 13 – в математике, а 36 человек – в других областях.скачать dle 11.3