Azərbaycana yay gəldi - VİDEO
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə yay fəslinin (Yay Günəş duruşu) Azərbaycana daxil olma vaxtı iyunun 21-i saat 06:42:11-ə təsadüf edib.
Yay Günəş duruşu zamanı Yerin fırlanma oxu ilə ulduzumuzun istiqaməti arasında ən kiçik bucaq əmələ gəlir. Nəticədə Günəş səmada ilin ən yüksək nöqtəsinə çatır. Bakıda Günəş bu gün günorta vaxtı üfüqdən 73.1° hündürlükdə, yəni maksimum yüksəklikdə görünəcək.
Həmçinin iyunun 21-i bu ilin ən uzun gündüzünün və ən qısa gecəsinin müşahidə olunduğu gündür. Gündüzün uzunluğu 15 saat 3 dəqiqə 24 saniyə, gecənin uzunluğu isə 8 saat 56 dəqiqə 36 saniyə olacaq.

В Азербайджане наступило лето - ВИДЕО
Как сообщили в кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), летнее солнцестояние в этом году пришлось на 21 июня в 06:42:11, передает Median.Az.
В день летнего солнцестояния ось вращения Земли образует наименьший угол с направлением на Солнце. В этот момент светило поднимается на наибольшую высоту в небе. Сегодня в полдень в Баку Солнце будет видно на высоте 73.1 градуса над горизонтом - это максимальный показатель в году.
Таким образом, 21 июня - самый длинный день года, продолжительность которого составит 15 часов 3 минуты 24 секунды, а ночь будет самой короткой - 8 часов 56 минут 36 секунд.
Отмечается, что летний сезон в этом году продлится 93 дня, 15 часов, 37 минут и 5 секунд.скачать dle 11.3