20.06.2025 21:54 1 260
Məlumata görə, bu qərar intensiv hərbi əməliyyatlar və İranda mövcud qeyri-sabit vəziyyətlə bağlıdır.
Nazirlik həmçinin qeyd edib ki, diplomatik nümayəndəliyin bütün əməkdaşları Tehrandan təxliyə ediliblər:
"Bütün səfirliyin əməkdaşları İrandan təxliyə ediliblər. Onlar yalnız vəziyyət sabitləşdiyi təqdirdə İran ərazisinə qayıdacaqlar. Biz vəziyyəti sabitləşdirmək üçün tərəfləri dialoqa çağırırıq", - deyə məlumatda bildirilir.
İsveçrənin xarici işlər naziri İqnasio Kassis bildirib ki, səfirlə birlikdə əməkdaşların bir qismi bir müddət əvvəl Tehranı tərk edərək Azərbaycana gəliblər.
"Onlardan sonra daha bir qrup Bakıya təxliyə edilib. Həmin şəxslərin tezliklə İsveçrəyə gedəcəyi gözlənilir", - diplomat qeyd edib.скачать dle 11.3

Швейцария эвакуировала дипломатов из Ирана в Азербайджан » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Как передает Median.Az со ссылкой на swissinfo.ch, информацию об этом распространило Министерство иностранных дел Швейцарии.
Отмечается, что данное решение обусловлено интенсивными военными действиями и сложившейся нестабильной ситуацией в Иране.
"Все сотрудники посольства эвакуированы из Ирана. Они вернутся на территорию Ирана только в том случае, если ситуация стабилизируется. Мы призываем стороны к диалогу с целью стабилизации ситуации", - говорится в сообщении.
Министр иностранных дел Швейцарии Игнасио Кассис заявил, что ряд сотрудников вместе с послом некоторое время назад покинули Тегеран и прибыли в Азербайджан.
"Вслед за ними в Баку была эвакуирована еще одна группа. Ожидается, что эти лица в ближайшее время отправятся в Швейцарию", - сказал он.скачать dle 11.3