Milli Məclisdə süni torpaq sahələrində sahibkarlıq mövzusu müzakirə edildi
Süni torpaq sahələrində Azərbaycanın normativ hüquqi aktları ilə qadağan olunmayan bütün sahibkarlıq fəaliyyəti növlərinin həyata keçirilməsinə icazə veriləcək.
Sözügedən məsələ parlamentin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitələrinin bu gün keçirilən birgə iclasında müzakirə olunan "Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan hissəsində süni torpaq sahəsinin yaradılması haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Sənəddə qeyd olunub ki, Azərbaycanda kazino oyunları bu qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla, yalnız süni torpaq sahələrində təşkil edilə və keçirilə bilər.
Bu qanunun məqsədləri üçün kazino oyunları dedikdə süni torpaq sahələrində həmin oyunların təşkili və keçirilməsi üçün xüsusi ayrılan və müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən tələblərə cavab verən yerlərdə rulet çarxı, kart, oyun masaları, zər və oxşar oyun avadanlığı, habelə slot oyun avtomatları vasitəsilə pul vəsaitləri, maddi və sair nemət (uduş) barəsində oynanılan və uduşu qeyri-müəyyənlikdən və ya təsadüfdən asılı olan oyunlar başa düşülür. "Lotereyalar haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada keçirilən lotereyalar və "Bədən tərbiyəsi və idman haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada keçirilən idman mərc oyunları kazino oyunları hesab olunmur.

В Милли Меджлисе обсудили вопрос предпринимательства на искусственных земельных участках
На искусственных земельных участках будет разрешено осуществление всех видов предпринимательской деятельности, не запрещенных нормативно-правовыми актами Азербайджана.
Данный вопрос нашел отражение в проекте изменений к закону "О создании искусственного земельного участка в части Каспийского моря (озера), принадлежащей Азербайджанской Республике", который обсуждался сегодня на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также экономической политике, промышленности и предпринимательству.
В документе отмечается, что казино в Азербайджане могут быть организованы и проведены только на искусственных земельных участках с учетом требований данного закона.
Для целей этого закона под казино понимаются игры, проводимые в специально выделенных местах на искусственных земельных участках, отвечающих требованиям, установленным соответствующим органом исполнительной власти. Такие игры включают использование рулетки, карт, игровых столов, костей и аналогичного игрового оборудования, а также игровых автоматов, где выигрыш зависит от неопределенности или случайности. Лотереи, проводимые в соответствии с законом Азербайджанской Республики "О лотереях", и спортивные тотализаторы, проводимые в соответствии с законом "О физической культуре и спорте", не считаются азартными играми казино.