CAR-da əlverişsiz hava səbəbindən 49 nəfər ölüb
Bu barədə ölkənin ən çox zərər çəkmiş Şərqi Keyp əyalətinin rəhbəri Lubabalo Oskar Mabuyane bildirib.
“İyunun 11-i günorta saatlarına olan məlumata görə, Şərqi Keyp əyalətində ölənlərin sayı 49 nəfər olub”, - o, mətbuat konfransında bildirib.
Lubabalo Oskar Mabuyanenin sözlərinə görə, ən çox qurbanlar OR Tambo bələdiyyə dairəsidir: “Onların arasında körpüdən çaya düşən məktəb avtobusundan 4 şagird də olub. Daha dörd şagirdin axtarışları davam edir; onlar itkin düşmüş hesab olunurlar”.
Mabuyane qeyd edib ki, ölümün əsas səbəbləri güclü yağışların yaratdığı torpaq sürüşmələri, eləcə də yollarda qar örtüyü olub. Ölkənin bir sıra magistral yolları qar uçqunu səbəbindən bağlanıb. Cənubi Afrika Respublikasının ən çox zərər çəkən əraziləri cənub və şərq bölgələridir.
Bundan əvvəl CAR-ın Şərqi Keyp əyalətində güclü daşqınlar nəticəsində 7 nəfərin öldüyü, 13 nəfərin itkin düşdüyü bildirilib.
Xatırladaq ki, Cənubi Afrika Respublikasına soyuq hava kütlələri iyunun 9-da daxil olub. Bəzi ərazilərdə gecə temperaturu sıfırdan aşağı düşüb. Sinoptiklər xəbərdarlıq edir ki, CAR-a gələn qış cari onilliyin ən sərt mövsümlərindən biri ola bilər.

В ЮАР из-за неблагоприятных погодных условий за последние два дня погибли 49 человек.
Как передает Median.Az со ссылкой на портал SABC, об этом объявил глава правительства наиболее пострадавшей провинции страны Восточный Кейп Лубабало Оскар Мабуяне.
"На середину дня 11 июня число погибших в провинции Восточный Кейп составило 49, - сказал он на пресс-конференции. - Больше других пострадал муниципальный округ OR Tambo, на который приходится наибольшее количество жертв. Среди них четыре ученика из школьного автобуса, который упал с моста в реку. Поиск еще четырех учеников продолжается, они считаются пропавшими без вести".
Мабуяне уточнил, что основными причинами смерти людей стали оползни, произошедшие из-за ливней, а также снежный покров на дорогах. В стране перекрыт ряд автомобильных трасс по причине снежных заносов. Пока более других пострадали южные и восточные регионы ЮАР.
Ранее сообщалось, что в результате сильных наводнений в Восточно-Капской провинции ЮАР 7 человек погибли, 13 пропали без вести.
Напомним, что холода пришли в ЮАР 9 июня. В некоторых районах ночная температура упала до минусовых показателей. Синоптики предупреждают, что наступившая в ЮАР зима грозит стать одной из самых суровых в нынешнем десятилетии.