Azərbaycanda təhlükəsizlik boşluqları aşkarlanmış dövlət informasiya resurslarının sayı kəskin artıb
11.06.2025 19:03 753
Bu ilin yanvar-may aylarında Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin apardığı audit/pentest yoxlamaları və monitorinqlər nəticəsində dövlət qurumlarının 691 informasiya resursunda təhlükəsizlik boşluqları aşkarlanaraq, aradan qaldırılması üçün müvafiq bildirişlə dövlət qurumlarına göndərilib.
“Report”un Dövlət Xidmətinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 98,6 % çoxdur.
Təkcə mayda isə 288 informasiya resursunda təhlükəsizlik boşluqları aşkarlanıb ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 5 dəfə çoxdur.
Ötən il dövlət qurumlarının 857 informasiya resursunda təhlükəsizlik boşluqları aşkarlanıb ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 23 % çoxdur.скачать dle 11.3

За январь–май 2025 года в 691 государственном информационном ресурсе Азербайджана выявлены уязвимости в сфере кибербезопасности.
Как сообщает Report со ссылкой на Государственную службу специальной связи и информационной безопасности, такие данные получены в результате аудита, тестов на проникновение и мониторингов.
"Всем соответствующим структурам направлены уведомления с рекомендациями по устранению выявленных проблем", - отмечает ведомство.
По сравнению с тем же периодом прошлого года число обнаруженных уязвимостей выросло на 98,6%. При этом только в мае выявлены нарушения в 288 информационных ресурсах, что в пять раз превышает показатель мая 2024 года.
Отметим, что в 2024 году уязвимости были обнаружены в 857 ресурсах, что на 23% больше по сравнению с годом ранее.