Suriya Əsəd rejiminin devrilməsindən sonra 16 milyard dollar investisiya cəlb edib
Suriya keçmiş prezident Bəşər Əsədin devrilməsindən sonra altı ay ərzində təxminən 16 milyard dollar investisiya və beynəlxalq yardım cəlb edib.
Bu barədə “The National” nəşri məlumat yayıb.
Ən böyük investor Suriyada dörd qaz elektrik stansiyasının və 1 GVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisinə 7 milyard dollar xərcləyəcək Qətərin “UCC Holding” şirkəti olub. BMT-nin İnkişaf Proqramı infrastrukturun bərpası, sosial müdafiə sisteminin işə salınması və rəqəmsal startapların dəstəklənməsinə yönəlmiş 1,3 milyard dollar dəyərində üç illik plan hazırlayıb. Mart ayında Brüsseldə keçirilən konfransdan sonra avropalı donorlar ölkənin yenidən qurulmasına 6,5 milyard dollar ayıracaqlarına söz veriblər.
Mayda logistika operatoru “DP World” (BƏƏ) və Suriyanın yeni hökuməti Tartus limanında çoxfunksiyalı terminalın inkişafı, idarə edilməsi və istismarını nəzərdə tutan 800 milyon dollarlıq anlaşma memorandumu imzalayıblar.
Bundan bir qədər əvvəl Fransanın CMA CGM gəmiçilik şirkəti Latakiya limanını idarə etmək üçün 260 milyon dollar dəyərində 30 illik konsessiya müqaviləsi imzalayıb.
Dünya Bankı hesab edir ki, Suriyanın iqtisadiyyatını bərpa etmək üçün 400 milyard dollar lazımdır. Bununla yanaşı, respublikanın keçid hökumətinin iqtisadiyyat naziri Nidal aş-Şaar hesab edir ki, bərpa üçün lazım olan məbləğ 1 trilyon dollara yaxınlaşa bilər.скачать dle 11.3

СМИ: Сирия привлекла $16 млрд инвестиций после свержения режима Асада
Самым крупным инвестором стала катарская компания UCC Holding, которая потратит $7 млрд на строительство в Сирии четырех газовых электростанций и одной солнечной электростанции мощностью 1 ГВт. Программа развития ООН разработала трехлетний план стоимостью $1,3 млрд, направленный на восстановление инфраструктуры, запуск системы социальной защиты и поддержку цифровых стартапов. Европейские доноры по итогам конференции, состоявшейся в марте в Брюсселе, пообещали выделить на реконструкцию страны $6,5 млрд.
В мае логистический оператор DP World (ОАЭ) и новое сирийское правительство подписали меморандум о взаимопонимании на $800 млн, который предусматривает развитие, управление и эксплуатацию многофункционального терминала в порту Тартус. Незадолго до этого французская судоходная компания CMA CGM заключила 30-летнее концессионное соглашение стоимостью $260 млн на управление портом Латакия.
Всемирный банк оценивает потребности Сирии для восстановления своей экономики в $400 млрд. При этом министр экономики в переходном правительстве республики Нидаль аш-Шаар считает, что необходимая для восстановления сумма может приблизиться к $1 трлн.