Naxçıvanda eyni dönərxanada son 20 gündə ikinci KÜTLƏVİ ZƏHƏRLƏNMƏ (Yenilənib)
Naxçıvanda ikinci dəfə insanların zəhərlənməsinə səbəb olan "Kassap Döner" daha əvvəl baş verən hadisədən sonra cərimələnib.
Bu barədə oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq Naxçıvan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyindən məlumat verilib.
Agentlikdən bildirilib ki, ilk baş verən zəhərlənmə hadisəsində müəssisənin fəaliyyəti məhdudlaşdırılmışdı:
"Bu zaman müəssisənin fəaliyyəti müvəqqəti dayandırıldı, tamamilə bağlanmadı. Araşdırmalar nəticələri məlum olandan sonra, müəssisə nöqsanları aradan qaldırdıqan sonra fəaliyyətə icazə verilir. Təbii ki, baş verən hadisəyə görə sözügedən müəssisə İnzibati Xətalar Məcəlləsinə uyğun cərimələnir".
Naxçıvanda 17 nəfər dönərdən zəhərlənib.
Naxçıvan şəhəri H.Əliyev prospektində yerləşən "Kassap Döner" dönərxanasında 17 nəfərin qidadan zəhərlənməsi barədə Naxçıvan Yoluxucu Xəstəliklər Mərkəzindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinə məlumat daxil olub.
Məlumata əsasən, agentlik tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilib. Belə ki, şübhəli məhsulların toxunulmazlığı təmin edilib, dönərxananın fəaliyyəti dayandırılıb.
Faktla bağlı araşdırma aparılır, nəticələri barədə ictimaiyyətə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, mayın 22-də həmin dönərxanada analoji hal qeydə alınmışdı. Həmin vaxt yeddi nəfər dönərdən zəhərlənmişdi.скачать dle 11.3

В Нахчыване в одной и той же донерной произошло второе массовое отравление за последние 20 дней (Обновлено)
Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщили в Агентстве продовольственной безопасности Нахчыванской Автономной Республики.
Согласно информации, после первого случая отравления деятельность донерной была ограничена.
"В тот раз работа ресторана была приостановлена, но не полностью прекращена. После получения результатов расследования и устранения нарушений, заведению разрешили возобновить работу. Естественно, за произошедший инцидент Kassap Döner было оштрафовано в соответствии с Кодексом об административных проступков", - пояснили в агентстве.
17 человек отравились донером в заведении Kassap Döner, расположенном на проспекте Гейдара Алиева в Нахчыване.
В Агентство продовольственной безопасности Нахчыванской Автономной Республики поступила информация от Центра инфекционных заболеваний Нахчывана о пищевом отравлении.
Так, структурой были приняты неотложные меры. Подозрительные продукты были изъяты, а деятельность заведения приостановлена.
По данному факту проводится расследование, о результатах будет сообщено общественности.
Отметим, что 22 мая в той же донерной был зафиксирован аналогичный случай. Тогда семь человек отравились донером.