Azərbaycanda güclü zəlzələ gözlənilir? - VİDEO
Bir neçə gündür ölkənin müxtəlif bölgələrində - Lerikdə, Xəzər dənizində, Şamaxıda, Xızıda - yeraltı təkanlar qeydə alınır.
Bu gün də Pirqulu stansiyasından 15 km şimal-şərqdə Şamaxı və Xızı rayonlarında 3.6 maqnitudalı zəlzələ qeydə alınıb. Bu barədə Respublİka Seysmoloji Xİdmət Mərkəzi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, zəlzələ episentrdə 4 bal, Şamaxı və Xızı rayonlarının episentrə yaxın yaşayış məntəqələrində 4.3 bala qədər hiss olunub. Yerli vaxtla 10:18-də qeydə alınmış yeraltı təkanların ocağı 5 km dərinlikdə yerləşib.
Median.Az Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nəzdində fəaliyyət göstərən Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru Qurban Yetirmişlinin sözlərinə görə, bu təkanları müsbət hal kimi dəyərləndirmək lazımdır:
"Əhali narahat olmasın, xırda təkanlı zəlzələlər ola bilər. Müsbət hal odur ki, enerji boşalması gedir. Bu da onu göstərir ki, güclü zəlzələdən söhbət gedə bilməz".

Ожидается ли сильное землетрясение в Азербайджане? - ВИДЕО
В последние дни в различных регионах страны, таких как Лерикский, Шамахинский и Хызынский районы, а также в Каспийском море, регистрируются подземные толчки.
Вчера же было зафиксировано землетрясение магнитудой 3.6 в Шамахинском и Хызынском районах, в 15 км к северо-востоку от станции Пиргулу. Об этом сообщал Республиканский центр сейсмологической службы.
Было отмечено, что подземные толчки ощущались в эпицентре силой в 4 балла, а в близлежащих населенных пунктах указанных районов - до 4.3 баллов. Очаг природного явления, зафиксированного в 10:18 по местному времени, находился на глубине 5 км.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам генерального директора Республиканского центра сейсмологической службы при Национальной академии наук Азербайджана Гурбана Етирмишли, эти толчки следует рассматривать как положительное явление.
"Население не должно беспокоиться, возможны незначительные подземные толчки. Положительным является то, что происходит высвобождение энергии. Это говорит о том, что сильного землетрясения не ожидается", - добавил он.