Pentaqon böyük gəmiləri məhv etmək üçün güclü aviabomba sınaqdan keçirib
ABŞ-nin “B-2 Spirit” çətin müşahidə olunan bombardmançı təyyarəsi su səthində olan böyük düşmən gəmilərini məhv etmək üçün nəzərdə tutulmuş güclü “Quicksink” aviabombasını sınaqdan keçirib.
Bu barədə ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə istinadən “Newsweek” nəşri məlumat yayıb.
“Hərəkətsiz və ya hərəkətdə olan gəmiləri vurmaq qabiliyyətimizi əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıran yeni “Quicksink” silahını yaratdıq”, - ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin qərargah rəisi general Devid Allvin bildirib.
“Çinin Sakit okeanda ABŞ-yə meydan oxuyaraq dəniz donanmasını sürətlə böyütməsi fonunda Birləşmiş Ştatların “gözəgörünməz” bombardmançı təyyarəsi bu yaxınlarda döyüş gəmilərini batırmaq üçün nəzərdə tutulmuş “inqilabi” silahı sınaqdan keçirib. “Quicksink” kimi tanınan yeni silah dəniz hədəflərini tez və effektiv şəkildə batırmağa qadirdir”, - ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri Araşdırma Laboratoriyasının press-relizində deyilir.
Nəşr qeyd edir ki, hazırda Çin donanması 370 gəmi və sualtı qayıqla ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrini üstələyir.
“Quicksink” - açıqlanmayan xüsusiyyətləri sayəsində böyük döyüş gəmilərini məhv etməyə zəmanət verən aşağı qiymətli, dəqiqliklə idarə olunan bomba yaradılması proqramıdır. ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinin Tədqiqat Laboratoriyasının məlumatına görə, bombanın sınağı aprelin sonunda Florida yaxınlığında Atlantik okeanında, həmçinin ötən il Sakit okeanda aparılıb.скачать dle 11.3

Американский стратегический стелс-бомбардировщик B-2 Spirit провел испытание мощной авиабомбы Quicksink, предназначенной для уничтожения крупных надводных кораблей противника.
Об этом сообщило издание Newsweek, ссылаясь на ВВС США.
"Мы создали новое оружие Quicksink, которое значительно повышает нашу способность поражать неподвижные или движущиеся корабли", - заявил начальник штаба ВВС США генерал Дэвид Аллвин.
"Американский бомбардировщик-невидимка недавно испытал "революционное" оружие, предназначенное для потопления военных кораблей на фоне быстрого наращивания военно-морских сил Китая, бросающего вызов Соединенным Штатам в Тихом океане. Новое оружие, известное как Quicksink, способно "быстро и эффективно" топить морские цели", - сообщила в пресс-релизе Исследовательская лаборатория ВВС США.
В настоящее время китайский военно-морской флот из 370 кораблей и подлодок превосходит по количеству состав ВМС США, указывает издание.
Quicksink - это программа создания недорогой высокоточной авиабомбы, способной благодаря своим характеристикам, которые не раскрываются, гарантированно уничтожать большие боевые корабли. Тестирование авиабомбы, по данным Исследовательской лаборатории ВВС США, было проведено в конце апреля вблизи Флориды в Атлантике, а также в прошлом году на Тихом океане.