Dağıstan Azərbaycanla hava əlaqəsinin bərpasına ümid edir
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Dağıstan hökumətinin sədri Abdulmuslim Abdulmuslimov “RİA Novosti”yə bildirib.
"Azərbaycanla müntəzəm hava əlaqəsinin bərpası ilə bağlı danışıqlar aparılır. Gürcüstan və İranla birbaşa hava əlaqəsinin təşkili imkanı araşdırılır", - o qeyd edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanla Dağıstan arasında birbaşa uçuşlar 2024-cü il dekabrın 25-də "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin (AZAL) Bakı-Qroznı marşrutu üzrə uçuş həyata keçirən “Embraer 190” tipli təyyarəsinin Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğramasından sonra dayandırılıb. İlkin məlumatlara görə, təyyarə Rusiyanın Qroznı üzərindəki hava məkanında fiziki və texniki xarici təsir nəticəsində qəzaya uğrayıb.скачать dle 11.3

Дагестан рассчитывает на возобновление авиасообщения с Азербайджаном
Как сообщает Report, об этом председатель правительства Дагестана Абдулмуслим Абдулмуслимов заявил РИА Новости.
"Ведутся переговоры по возможности возобновления регулярного авиасообщения с Азербайджаном. Прорабатывается возможность ввода прямого авиасообщения с Грузией и Ираном", - сказал Абдулмуслимов.
Напомним, что прямое авиасообщение между Азербайджаном и Дагестаном в конце 2024 года было приостановлено после того, как самолет Embraer 190 азербайджанской авиакомпании AZAL, выполнявший рейс по маршруту Баку-Грозный, потерпел крушение близ казахстанского города Актау 25 декабря. По предварительным данным, самолет потерпел крушение в результате физического и технического внешнего воздействия в воздушном пространстве РФ над Грозным.скачать dle 11.3