Almaniyada Ermənistan və daha iki ölkənin vətəndaşları casusluqda ittiham olunurlar
Almaniyada üç nəfərə Rusiya xüsusi xidmət orqanlarında işləmək və çox güman ki, insanı öldürməyə hazırlıq ittihamı irəli sürülüb.
Bu barədə “Euronews” Federal Prokurorluğa istinadən məlumat yayıb.
Ötən il iyunun 19-da Frankfurtda xüsusilə ağır cinayət işi üzrə həbs olunan üç nəfərin Ukrayna vətəndaşı A.Robert A., Ermənistan vətəndaşı Vardqes İ. və Rusiya vətəndaşı Arman S. olduğu müəyyən edilib.
Onların soyadları Almaniyanın məxfilik qaydalarına uyğun olaraq açıqlanmır.
"Casusluq əməliyyatının Almaniya ərazisində qətllərə səbəb ola biləcək növbəti kəşfiyyat əməliyyatlarına hazırlıq rolunu oynadığı iddia edilir", - prokurorluq qeyd edib.
Almaniya Prokurorluğu bildiriblər ki, Ermənistan vətəndaşı Vardqes İ. 2024-cü il mayın əvvəlində Rusiya kəşfiyyatından Almaniyada yaşayan və 2022-ci ildə müharibə başlayandan bəri Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin heyətində döyüşmüş bir şəxs barədə casusluq etmək əmri alıb.
Vardqes İ. bu məqsədlə Robert A. və Arman S.-ni işə cəlb edib. Sonuncular həmin şəxsin kimliyini müəyyən etmək və onun haqqında əlavə məlumat toplamaq üçün Frankfurtun mərkəzindəki kafedə görüşə dəvət etmək cəhdində ittiham olunurlar.
Prokurorlar bildiriblər ki, həmin şəxs daha əvvəl Almaniya polisi ilə əlaqə saxladığı üçün görüş heç vaxt baş tutmayıb.скачать dle 11.3

В Германии граждан Армении и еще двух стран обвинили в шпионаже » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Германии граждан Армении и еще двух стран обвинили в шпионаже
В Германии трем лицам предъявлены обвинения в работе на российские спецслужбы и, вероятно, подготовке к убийству.
Как передает Median.Az со ссылкой на Euronews, об этом сообщила Федеральная прокуратура Германии.
По данным следствия, 19 июня прошлого года во Франкфурте по делу об особо тяжком преступлении были арестованы трое подозреваемых — гражданин Украины Роберт А., гражданин Армении Варгес И. и гражданин России Арман С. Согласно требованиям немецкого законодательства, их фамилии не разглашаются.
В прокуратуре отмечают, что "шпионская операция рассматривалась как подготовка к последующим разведывательным действиям на территории Германии, которые могли привести к убийствам".
Как сообщается, в начале мая 2024 года Варгес И. получил от российской разведки задание собрать информацию о гражданине Украины, который с начала войны в 2022 году воевал в рядах Вооружённых сил Украины и в настоящее время проживает в Германии.
Для выполнения задания Варгес И. привлек Роберта А. и Армана С., которые, по версии следствия, пытались установить личность указанного лица и собрать дополнительные сведения, пригласив его на встречу в кафе в центре Франкфурта.
Однако, как подчеркнули в прокуратуре, встреча так и не состоялась, поскольку потенциальная жертва ранее обратилась в полицию.скачать dle 11.3