Britaniya Müdafiə Nazirliyi süni intellekt və haker bölmələrinə 1,35 milyard dollar xərcləyəcək
Britaniya hökuməti süni intellektin tətbiqi və düşmən dövlətlərin fəaliyyətinə qarşı mübarizə aparmaq üçün kiberhücumlar həyata keçirən qrupların yaradılmasına 1 milyard funt sterlinq (1,35 milyard ABŞ dolları) məbləğində vəsait xərcləyəcək.
Bu barədə “The Daily Telegraph” qəzeti Birləşmiş Krallığın müdafiə naziri Con Hiliyə istinadən məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, “klaviaturalar müharibə vasitəsinə çevrilib”, buna görə də belə texnologiyaların və bölmələrin istifadəsi müdafiədə “yeni standartlar” təyin edəcək.
Qəzetin məlumatına görə, bu sahədə yeni siyasət hökumət tərəfindən aparılan Birləşmiş Krallığın təhlükəsizlik, müdafiə və xarici siyasət məsələləri üzrə hərtərəfli icmalında əks olunacaq. Bu sənəd iyunun 2-də dərc edilməlidir.
Nəşr yazıb ki, son iki il ərzində krallığın Müdafiə Nazirliyi təxminən 90 min kiberhücuma məruz qalıb ki, bu da 2023-cü ildə dərc edilmiş məlumatlarla müqayisədə iki dəfə çoxdur. “The Daily Telegraph” qeyd edib ki, hücumlar Rusiya və Çin ərazisindən gerçəkləşdirilib.скачать dle 11.3

Минобороны Британии потратит $1,35 млрд на ИИ и подразделения хакеров
Об этом сообщила газета The Daily Telegraph со ссылкой на министра обороны Соединенного Королевства Джона Хили.
По его словам, "клавиатуры превратились в средство ведения войны", поэтому задействование подобных технологий и подразделений задаст "новые стандарты" в обороне.
По данным газеты, новая политика в этой сфере будет прописана в проводимом правительством комплексном обзоре вопросов безопасности, обороны и внешней политики Соединенного Королевства. Он должен быть опубликован 2 июня.
Издание пишет, что за последние два года Минобороны королевства подверглось около 90 тыс. кибератак, что в два раза больше по сравнению с данными, опубликованными в 2023 году. The Daily Telegraph отмечает, что атаки производились с территории России и Китая.