Gəncədəki şəhid lövhələri niyə sökülür? - AÇIQLAMA (VİDEO)
Gəncədə bir neçə gündür şəhərin müxtəlif ərazilərində quraşdırılmış şəhid xatirə lövhələrinin sökülməsinə başlanılıb.
Əsasən yolkənarı, səki və avtobus dayanacaqlarında şəhid ailələrinin təşəbbüsü ilə yerləşdirilən bu lövhələr sökülərək Mənzil-Kommunal Təsərrüfat Birliyinin anbarına toplanır.
İctimai müzakirələrə səbəb olan məsələ ilə bağlı Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, şəhərin müxtəlif ərazilərində olan şəhid lövhələri onların ailələrinin və yaxınlarının öz təşəbbüsü ilə quraşdırılıb:
"Lakin üstündən müddət ötdükcə həmin şəkillər yağıntıların və digər təbiət hadisələrinin təsirinə məruz qalaraq tamamilə yararsız hala düşüb, orijinal görkəmini itirib. Qeyd edilənlər nəzərə alınaraq şəhərin müxtəlif ərazilərində olan lövhələrin şəhid ailələrinin razılığı ilə yığışdırılması qərara alınıb".
Xatırladaq ki, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən şəhər ərazisində bir neçə ünvanda, o cümlədən İstiqlal parkında şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Memorial Abidə Kompleksi inşa edilib, lövhələr quraşdırılıb.

Почему в Гяндже демонтируют мемориальные доски в честь шехидов? - Видео
В Гяндже несколько дней назад начался демонтаж мемориальных досок, установленных в разных частях города в честь шехидов.
Эти доски, размещенные по инициативе семей шехидов преимущественно на обочинах дорог, тротуарах и автобусных остановках, отправляются на хранение на склад Объединения жилищно-коммунального хозяйства.
В связи с вызвавшей общественное обсуждение ситуацией в Исполнительной власти (ИВ) города Гянджа заявили, что мемориальные доски были установлены по инициативе семей и близких погибших героев.
"Однако со временем под воздействием осадков и других природных факторов большинство фотографий утратило свой первоначальный вид и пришло в негодность. С учетом этого, а также с согласия семей шехидов было принято решение о демонтаже досок, установленных в различных частях города", - отметили в структуре.
Напомним, что ИВ Гянджи уже создала несколько мемориальных комплексов на территории города для увековечения памяти павших героев. Один из них расположен в парке "Истиглал", где установлены памятные доски с именами шехидов.