ABŞ Suriyaya 2019-cu ildə tətbiq edilmiş sanksiya paketini 180 günlük müddətə ləğv edib
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio Suriyaya 2019-cu ildə tətbiq edilmiş sanksiya paketinin ləğvi haqqında sənədləri imzalayıb.
Bu barədə Dövlət Departamentinin məlumatında deyilir.
Sənəddə bildirilib ki, söhbət “Sezar qanunu” çərçivəsində qəbul edilmiş sanksiyalardan gedir. Bu istisnalar sanitariya vəziyyətinin və elektrik və su təchizatı vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək. “Bugünkü addımlar ABŞ Prezidenti Donald Trampın Suriya və Birləşmiş Ştatlar arasında yeni münasibətlər konsepsiyasının həyata keçirilməsində ilk addımdır. Prezident Tramp Suriya hökumətinə həm Suriya daxilində, həm də qonşuları ilə münasibətlərində sülh və sabitliyə töhfə vermək şansı verir”, – Rubio qeyd edib.
“Prezident yardımın göstərilməsindən sonra Suriya hökumətinin mühüm siyasi prioritetlər üzrə sürətli hərəkətləri ilə bağlı gözləntilərini aydın şəkildə ifadə edib”, – ABŞ dövlət katibi vurğulayıb.

Госдеп США на 180 дней отменил введенный в 2019 году пакет санкций против Сирии
Госсекретарь США Марко Рубио подписал документы об отмене введенного в отношении Сирии в 2019 году пакета санкций.
Об этом говорится в сообщении Госдепартамента.
Как указывается в документе, речь идет о санкциях, принятых в рамках так называемого закона Цезаря. Эти исключения будут способствовать улучшению санитарной обстановки и ситуации с электро- и водоснабжением. "Сегодняшние действия представляют собой первый шаг в реализации концепции президента США Дональда Трампа о новых отношениях между Сирией и Соединенными Штатами. Президент Трамп предоставляет сирийскому правительству шанс содействовать миру и стабильности как внутри Сирии, так и в ее отношениях с соседями", - указал Рубио.
"Президент ясно дал понять о своих ожиданиях о том, что за оказанием помощи последуют быстрые действия сирийского правительства по важным политическим приоритетам", - резюмировал госсекретарь США.скачать dle 11.3