Gənclər arasında artan böyrək xərçənginin yeni simptomları açıqlanıb
Bunu böyrək xərçəngi ilə mübarizə aparan Britaniya xeyriyyə təşkilatının baş direktoru Malkolm Parker “HuffPost”a deyib.
Onun sözlərinə görə, xüsusilə 50 yaşdan kiçik insanlar arasında böyrək xərçənginə tutulma halları durmadan artır. Eyni zamanda, xəstələrin əksəriyyəti mümkün simptomlar haqqında kifayət qədər məlumatlandırılmır. Bəzi araşdırmalara görə, İngiltərədə bu xəstəlikdən ölüm nisbəti 1970-ci illərdən bəri 73% artıb.
Mütəxəssis bildirib ki, böyrək xərçənginin ilk əlamətlərindən biri, onurğaya daha yaxın olan yan və ya qabırğaların altındakı küt və davamlı ağrıdır. Belə ağrının açıq bir səbəbi olmaya bilər və uzun müddət davam edə bilər.
O, qeyd edib ki, sidiyin rənginin dəyişməsi başqa bir narahatedici əlamətdir: “Qan qarışığına görə çəhrayı, qırmızı və ya qəhvəyi rəng əldə edə bilər. Bəzi hallarda bu dəyişiklik demək olar ki, nəzərə çarpmır, lakin onu gözardı etmək olmaz.
Bundan əlavə, bəzi xəstələr böyrək bölgəsində bir parça hiss edə bilərlər. Ancaq əksər hallarda bu simptom digər müayinələr zamanı təsadüfən aşkar edilir. Böyrək xərçəngi pəhriz və ya həyat tərzini dəyişdirmədən ani kilo itkisi ilə də müşayiət oluna bilər”.скачать dle 11.3

Названы симптомы рака почки, заболеваемость которым растет среди молодых
Как передает Median.Az со ссылкой на издание HuffPost, об этом заявил генеральный директор британской благотворительной организации по борьбе с раком почки Малкольм Паркер.
По его словам, уровень заболеваемости раком почки неуклонно растет, особенно среди людей младше 50 лет. При этом большинство пациентов недостаточно информированы о возможных симптомах. По данным некоторых исследований, в Великобритании с 1970-х годов уровень смертности от этого заболевания увеличился на 73%.
Одним из первых признаков рака почки Паркер назвал тупую или тянущую боль в боку или ниже ребер, ближе к позвоночнику. Такая боль может не иметь очевидной причины и сохраняться длительное время.
Еще одним тревожным симптомом специалист назвал изменение цвета мочи: она может приобретать розовый, красный или коричневый оттенок из-за примеси крови. В некоторых случаях это изменение едва заметно, однако игнорировать его нельзя.
Кроме того, у части пациентов может прощупываться уплотнение в области почки. Однако, по словам Паркера, чаще всего этот симптом обнаруживается случайно во время других обследований. Также рак почки может сопровождаться внезапной потерей веса без изменения рациона или образа жизни.