Vergi Məcəlləsinə dəyişiklik TƏKLİF OLUNUB
Vergi ödəyicisi olduğu və ya yaşadığı yeri dəyişdikdə, vergi orqanına bununla bağlı 15 gün müddətində ərizə verməli olacaqlar.
Bu, Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, vergi ödəyicisinin olduğu və ya yaşadığı yer dəyişdikdə, vergi orqanına bu cür dəyişiklik baş verdiyi gündən 15 gün müddətində ərizə verməlidir. Vergi orqanı isə həmin müddətdə şəxsi yenidən uçota alınmasını (yəni əvvəlki vergi orqanından uçotdan çıxarılması və yeni vergi orqanında uçota alınması) həyata keçirməlidir.
Həmçinin sənəddə qeyd olunub ki, vergi ödəyicisi vergi orqanında uçota alınmaq üçün verdiyi ərizə formasında olan məlumatlarda hər hansı dəyişiklik baş verdikdə, dəyişiklik baş verən gündən 15 gün müddətində vergi orqanına məlumat təqdim olunmalıdır.
Mövcud qanunvericiliyə görə, vergi ödəyicisi yaşadığı və olduğu yeri dəyişdikdə, həmçinin uçota alınmaq üçün verdiyi ərizə formasında olan məlumatlarda hər hansı dəyişiklik baş verdikdə, həmin gündən 40 gün ərzində vergi orqanına məlumat verməlidir.
Müddətlərin optimallaşdırılması vergi ödəyicilərinin məlumatlarında baş verən dəyişikliklərin onların uçot məlumatlarında daha operativ şəkildə əks etdirilməsinə, son nəticədə həm vergi uçotu, həm də hüquqi şəxslərin reyestr məlumatlarının real vəziyyətə (dəyişikliklərə) daha sürətli şəkildə uyğunlaşdırılmasına imkan yaradır. Hüquqi şəxslərə vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi onların dövlət qeydiyyatına alındığı zaman verildiyindən və həmin andan onlar vergi uçotuna alınmış hesab olunduğundan dəyişiklik eyni zamanda vergi uçotu məlumatlarının da dəqiqliyinə xidmət etmiş olur.
Bundan başqa, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs müflis elan olunduğu məqamdan və iflas prosesinə xitam verildiyi tarixdən 15 gün müddətində bu barədə vergi orqanına məlumat verməlidir.
Qanun layihəsi parlamentin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə edilib.

Предложены изменения в Налоговый кодекс Азербайджана
Согласно проекту, при изменении места нахождения или проживания налогоплательщик должен подать заявление в налоговый орган в течение 15 дней с момента такого изменения. Налоговый орган должен в тот же срок осуществить перерегистрацию лица (то есть снятие с учета в предыдущем налоговом органе и регистрацию в новом).
Также в документе отмечается, что при любых изменениях в сведениях налогоплательщик должен предоставить информацию в налоговый орган в течение 15 дней с момента изменения.
Согласно действующему законодательству, при изменении места проживания и нахождения, а также при любых изменениях в сведениях налогоплательщик должен уведомить налоговый орган в течение 40 дней с этого момента.
Оптимизация сроков позволит более оперативно отражать изменения в данных налогоплательщиков в их учетной информации, что в конечном итоге обеспечит более быструю адаптацию как налогового учета, так и реестровых данных юридических лиц к реальной ситуации (изменениям). Поскольку идентификационный номер налогоплательщика присваивается юридическим лицам при их государственной регистрации, и с этого момента они считаются поставленными на налоговый учет, изменение одновременно служит точности данных налогового учета.
Кроме того, физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без регистрации юридического лица, а также юридические лица в случае признания банкротом должны будут уведомлять налоговый орган в течение 15 дней с момента начала или завершения процедуры банкротства.
Законопроект обсуждался на сегодняшнем заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.