Azərbaycanda dörd ayda içki və siqaretə 900 milyon manatdan çox pul xərclənib
2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycanda istehlakçılar tərəfindən içkilər və tütün məmulatlarına 902.9 milyon manat xərclənib.
Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, bu rəqəm əvvəlki ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 0.3% artıb.
Qeyd edək ki, cari ilin təkcə aprel ayında sözügedən göstərici 231.8 milyon manat təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında alıcıların pərakəndə ticarət şəbəkəsində aldıqları mallara xərclədiyi vəsaitin 51.2 faizi ərzaq məhsullarının, 4.9 faizi içkilər və tütün məmulatlarının, 13.3 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 6.3 faizi avtomobil benzini və dizel yanacağının, 4.3 faizi elektrik malları və mebellərin, 2.5 faizi əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların, 1.3 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 16.2 faizi isə digər qeyri-ərzaq mallarının alınmasına sərf olunub.скачать dle 11.3

Расходы на алкоголь и табак в Азербайджане превысили 900 млн манатов » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Расходы на алкоголь и табак в Азербайджане превысили 900 млн манатов
В январе-апреле 2025 года потребители в Азербайджане потратили 902.9 млн манатов на алкогольные напитки и табачные изделия.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, эта цифра увеличилась на 0.3% по сравнению с аналогичным периодом минувшего года.
Отметим, что только в апреле текущего года данный показатель составил 231.8 млн манатов.
Стоит отметить, что в структуре розничных продаж за январь-апрель 2025 года на долю алкоголя и табака пришлось 4.9% всех потребительских расходов. Больше всего денег ушло на продукты питания (51.2%), текстиль, одежду и обувь (13.3%), бензин и дизельное топливо (6.3%). На электротовары и мебель потрачено 4.3%, лекарства и медицинские товары - 2.5%, компьютеры, телеком-оборудование и печатную продукцию - 1.3% расходов. Остальные 16.2% пришлись на прочие непродовольственные товары.скачать dle 11.3