Erməni deputat: "Varlıların uşaqları hərbi xidmətdən yayınmaq üçün xarici ölkə vətəndaşlığı alırlar"
12.05.2025 17:13 1 056
Erməni deputat:
"Ermənistanda hərbi xidmətdən yayınan şəxslər arasında ölkənin ən böyük vergi ödəyicilərinin - yəni iri biznes sahiblərinin övladları da yer alır".
-ın erməni KİV-ə istinadən məlumatına görə, bu barədə hakim Vətəndaş Sazişi fraksiyasından olan deputat Ayk Sarqsyan mətbuat konfransında bildirib.
O bu informasiyanı Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri ilə apardığı işgüzar müzakirələr zamanı əldə etdiyini bildirib.
Deputatın sözlərinə görə, bir çox iri biznes təmsilçilərinin övladları, adları ölkənin ilk min vergi ödəyicisi sırasında keçən ailələrdən olan gənclər, hərbi xidmətdən yayınmaq üçün xarici ölkə vətəndaşlığı alırlar.
"Orduda əsasən imkansız ailələrin uşaqları xidmət edirsə və bu, sosial ədalətsizliyə səbəb olursa, biz bu məsələni Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri ilə aparılan işçi müzakirələrdə qaldırırıq. Onlar deyirlər ki, çox zaman böyük sərvətə sahib olan və ən iri vergi ödəyicilərinin sırasına daxil olan ailələrin üzvləri hərbi xidmətə çağırılmır. Biz aydınlaşdırmalıyıq: bu şəxslər həqiqətən səhhətinə görəmi xidmət etmirlər, yoxsa müxtəlif yollarla yayınırlar?" - deyə Sarqsyan vurğulayıb.
Əvvəllər məlumat verilmişdi ki, Sarqsyan ordudan qanuni "satın alma" tətbiq etmək təklifini irəli sürüb. Təşəbbüsə görə, çağırışçılar üç variantdan birini seçə bilərlər: 20 milyon dram (təxminən 50 min dollar) ödəməklə bir ay xidmət keçmək, 15 milyon dram (təxminən 40 min dollar) ödəməklə altı ay xidmət etmək və ya tam müddəti - 24 ayı xidmət etmək, bu zaman digər kateqoriyalar tərəfindən ödənilən vəsait hesabına artırılmış təminat almaq.

Армянский депутат: Сыновья бизнесменов получают иностранное гражданство, чтобы не служить в армии
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Айк Саркисян заявил на пресс-конференции.
Как отметил парламентарий, сыновья представителей крупного бизнеса, многие из которых фигурируют в списке первой тысячи налогоплательщиков страны, получают иностранное гражданство с целью избежать службы в армянской армии. Депутат получил эту информацию в ходе рабочих обсуждений с представителями Минобороны.
"Когда речь идет о социальном неравенстве, о том, что в армию в основном идут дети малоимущих граждан, то мы поднимаем этот вопрос на рабочих обсуждениях с коллегами Минобороны. Нам говорят, что в большинстве случаев члены семей, имеющих огромные состояния и входящих в список первой тысячи налогоплательщиков, не призываются в армию. Нам нужно понять, они не служат по состоянию здоровья или же уклоняются различными способами", - сказал депутат.
Ранее сообщалось, что Саркисян предложил внедрить легальный "откуп" от армии. Согласно инициативе, призывники смогут выбрать один из трех вариантов: пройти один месяц службы с выплатой 20 млн драмов (около 50 000 долларов), шесть месяцев с выплатой 15 млн драмов (около 40 000 долларов) или отслужить полный срок - 24 месяца, при этом получая повышенное довольствие за счет средств, внесенных другими категориями.скачать dle 11.3