İlham Əliyev Fridrix Mertsi təbrik edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Almaniya Federativ Respublikasının Federal Kansleri Fridrix Mertsə təbrik məktubu ünvanlayıb.
"Almaniya Federativ Respublikasının federal kansleri vəzifəsinə seçilməyiniz münasibətilə Sizi ürəkdən təbrik edir, dost Almaniya xalqının rifahı naminə qarşıdakı məsul fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Azərbaycan-Almaniya əlaqələri geniş gündəliyə malikdir. Biz ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin bütün istiqamətlər, xüsusilə də iqtisadiyyat, ticarət, energetika, o cümlədən alternativ və bərpaolunan enerji, humanitar və digər sahələr üzrə inkişafına böyük əhəmiyyət veririk.
İnanıram ki, xalqlarımızın maraqlarına uyğun olaraq, Azərbaycan ilə Almaniya arasında münasibətlərin bundan sonra da möhkəmlənməsi, ikitərəfli və çoxtərəfli qaydada qarşılıqlı maraq doğuran əməkdaşlığımızın genişlənməsi və yeni məzmunla zənginləşməsi üçün birgə səylər göstərəcəyik.
Bir daha Sizə səmimi təbriklərimi çatdırır, dost xalqınıza daim firavanlıq diləyirəm".скачать dle 11.3

Ильхам Алиев поздравил Фридриха Мерца
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев направил письмо федеральному канцлеру Федеративной Республики Германия Фридриху Мерцу.
"Уважаемый господин Федеральный Канцлер,
Сердечно поздравляю Вас с избранием на должность федерального канцлера Федеративной Республики Германия, желаю успехов в предстоящей ответственной деятельности на благо дружественного народа Германии.
Азербайджано-германские отношения имеют обширную повестку дня. Мы придаем большое значение развитию отношений дружбы и сотрудничества между нашими странами во всех направлениях, в частности, в области экономики, торговли, энергетики, в том числе альтернативной и возобновляемой энергии, в гуманитарной и других сферах.
Верю, что мы будем прилагать совместные усилия для дальнейшего укрепления отношений между Азербайджаном и Германией, расширения представляющего взаимный интерес сотрудничества на двустороннем и многостороннем уровнях и наполнения его новым содержанием в интересах наших народов.
Еще раз искренне поздравляю Вас, желаю Вашему дружественному народу постоянного процветания".скачать dle 11.3