Bakıda qəbiristanlıqda QARA BAZAR: Köhnə və kimsəsiz qəbirlər dağıdılır - Molla isə maklerlik edir (VİDEO)
09.05.2025 12:02 1 131
Bakının Yasamal rayonunda yerləşən Dağüstü qəbiristanlıqda uzun illərdir ziyarətçisi olmayan qəbirlərin dağıdılaraq satışa çıxarıldığı iddia olunur.
APA TV-yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə adının açıqlanmasını istəməyən vətəndaş danışıb.
Onun sözlərinə görə, boş yer olmadığından içərisində meyit olan qəbirlər təklif olunub:
"Hansını istəyirsinizsə, seçə bilərsiniz" dedilər. Həmçinin bu proses heç bir sənədləşmə olmadan həyata keçirilir. "Bu qəbirlər bizim nəzarətimizdədir, illərdir ziyarətçiləri yoxdur, kimsəsizlərdir" - deyə bildirildi".
Şikayətçi əlavə edib ki, tullantılarla gizlədilmiş bəzi qəbirlər ustalıqla yandırılaraq izlər ört-basdır edilir.
Məsələ ilə bağlı Yasamal Rayon Bələdiyyəsindən bildirilib ki, 2019-cu ildən bu günə qədər vəfat edən şəxslərin yaxınları dəfn üçün müraciət etdikdə, onlara qəbiristanlığın 1940-cı ildə salındığı və 1974-cü ildən etibarən bağlandığı barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, yeni yer olmadığından ailələrin razılığı əsasında yaxın qohumların ətrafında, yaxud şəriətə uyğun şəkildə, 25 ildən çox müddət keçmiş qəbirlər açılaraq yenidən dəfn həyata keçirilir.

Черный рынок на кладбище в Баку: заброшенные могилы специально разрушаются? - ВИДЕО
Утверждается, что на кладбище Дагусту в Ясамальском районе Баку разрушают заброшенные могилы и их места затем продают.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на APA TV, об этом рассказал житель столицы, пожелавший остаться анонимным. По его словам, из-за нехватки свободных участков для захоронений предлагаются места, где уже покоятся умершие.
"Они говорят, что мы можем выбрать место, которое хотим. Причем весь процесс проходит без оформления документов. Заявляют, что эти могилы находятся под их контролем, их годами никто не посещает и не ухаживает за ними", - заявил гражданин.
Он также добавил, что в некоторых случаях могилы намеренно сжигаются для сокрытия следов.
В муниципалитете Ясамальского района подчеркнули, что с 2019 года всем обращавшимся за разрешением на захоронение разъяснялось, что данное кладбище было основано в 1940 году и официально закрыто с 1974 года. Однако в связи с нехваткой свободных мест с согласия семей и в соответствии с шариатом могилы, которым более 25 лет, иногда вскрываются для проведения повторных захоронений.