Azərbaycan Türkiyədən gətirilən məhsula qoyduğu məhdudiyyəti aradan qaldırıb
Türkiyənin "Pharmanor İlaç San. Tic. Ltd. Şti" müəssisəsinin istehsalı olan bioloji aktiv qida məhsulunda aşkarlanan uyğunsuzluqla əlaqədar Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) idxala qoyulan müvəqqəti məhdudiyyəti aradan qaldırıb.
Bildirilib ki, AQTA-nın bildirişi əsasında Türkiyənin aidiyyəti qurumu tərəfindən istehsalçı müəssisədə müayinələr aparılıb. Görülmüş müvafiq sağlamlaşdırıcı və nəzarət tədbirləri ilə bağlı agentliyə ətraflı məlumat verilib.
Bununla əlaqədar, müəyyən edilmiş uyğunsuzluğun aradan qaldırılması nəzərə alınaraq sözügedən istehsalçının Azərbaycana məhsul idxalına qoyulmuş müvəqqəti məhdudiyyət aradan qaldırılıb.
AQTA-nın qərarı ilə bağlı Türkiyə Kənd Təsərrüfatı və Meşəçilik Nazirliyinə məktub ünvanlanıb.скачать dle 11.3

Азербайджан снял ограничения на импорт продукции турецкой компании
Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) сняло временное ограничение на импорт в связи с несоответствием, обнаруженным в биологически активной пищевой добавке производства турецкого предприятия Pharmanor İlaç San. Tic. Ltd. Şti.
Было отмечено, что после уведомления АПБА турецкие компетентные органы провели проверку на предприятии. На основании полученных данных о корректирующих и контрольных мерах ограничение на импорт продукции было снято.
Министерство сельского и лесного хозяйства Турции официально уведомлено о решении АПБА.скачать dle 11.3