Rusiya AZAL-ın təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı Azərbaycanın müraciətlərinə cavab vermir
Bakı-Qroznı reysini həyata keçirməli olan AZAL təyyarəsinin Aktau hava limanı yaxınlığında qəzaya uğramasından beş ay keçsə də, Rusiya hadisə bağlı aparılan istintaq haqqında konkret heç bir məlumat açıqlamır.
-ın xəbərinə görə, APA-nın araşdırması nəticəsində məlum olub ki, Azərbaycan tərəfi hər ay bu məsələ ilə bağlı Rusiya tərəfinə müraciət edir. Lakin qarşı tərəf müxtəlif bəhanələrlə istintaqı uzadır, müraciətlərə cavab vermir.
"Bu beş ay ərzində Rusiya tərəfindən heç bir istintaq hərəkətləri aparılmır. Qəzanın baş verməsində günahı və məsuliyyəti olan şəxslərdən heç kim barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilməyib", - deyə mənbə qeyd edib.
Mənbə onu da deyib ki, bu yaxınlarda Azərbaycan və Rusiya hüquq-mühafizə orqanları arasında məsələ ilə bağlı növbəti yazışma olub, amma yenə nəticə yoxdur:
"Azərbaycan tərəfi Rusiyadan məsələ ilə bağlı konkret addımlar gözləyir".
Qeyd edək ki, 25 dekabr 2024-cü ildə Bakıdan Qroznıya uçan təyyarə Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Qazaxıstan tərəfinin qəza ilə bağlı açıqladığı ilkin hesabatda qeyd olunur ki, təyyarə Qroznı şəhəri yaxınlığında yerdən açılmış atəş nəticəsində zədələndiyinə görə idarəetmədən çıxıb və qəzaya düşüb. Rusiya tərəfi də hadisə ilə bağlı istintaq qrupu yaratdığını bildirib. Lakin istintaqın nəticəsi barədə heç bir məlumat yoxdur.
Qəzaya uğramış təyyarədə 62 sərnişin və beş ekipaj üzvü olub, 29 nəfər sağ qalıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə qəza zamanı fədakarlıq göstərmiş ekipaj üzvlərindən iki pilot və bir təyyarə bələdçisi "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" (ölümündən sonra) adı, iki təyyarə bələdçisi isə "Rəşadət" ordeni ilə təltif olunublar.скачать dle 11.3

Пять месяцев без ответа: Россия затягивает расследование крушения самолета AZAL
Прошло уже пять месяцев с момента крушения самолета азербайджанской авиакомпании AZAL, следовавшего рейсом Баку - Грозный, недалеко от аэропорта Актау в Казахстане. Однако Россия до сих пор не предоставила никакой конкретной информации о ходе расследования инцидента.
По данным исследования информационного агентства АПА, азербайджанская сторона ежемесячно обращается к российской стороне по этому вопросу. Но противоположная сторона под различными предлогами затягивает расследование и не отвечает на запросы.
"За эти пять месяцев российская сторона не провела никаких следственных действий. В отношении лиц, виновных и ответственных за аварию, не избрана мера пресечения в виде ареста", - отметил источник.
Источник также сообщил, что недавно между правоохранительными органами Азербайджана и России состоялась очередная переписка по этому вопросу, но опять безрезультатно.
"Азербайджанская сторона ожидает от России конкретных шагов по этому вопросу", - добавил собеседник АПА.
Напомним, что 25 декабря 2024 года самолет, летевший из Баку в Грозный, потерпел крушение недалеко от города Актау в Казахстане. В предварительном отчете казахстанской стороны о крушении отмечается, что самолет был поврежден в результате обстрела с земли вблизи города Грозный, пилоты потеряли управление, в результате чего воздушное судно разбилось. Российская сторона также сообщила о создании следственной группы по факту происшествия. Однако никакой информации о результатах расследования нет.
На борту разбившегося самолета находились 62 пассажира и пять членов экипажа, 29 человек выжили. Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева двум пилотам и стюардессе, проявившим самоотверженность во время аварии, присвоено звание "Национальный герой Азербайджана" (посмертно), а два других бортпроводника награждены орденом "Рашадат".скачать dle 11.3