Masallıda qız şagirdlər arasında dava: Valideynləri məktəbə çağırıldılar (YENİLƏNİB)
Masallı rayonu Qəhrəman İsmayılov adına Şərəfə kənd tam orta ümumtəhsil məktəbində IX sinif şagirdləri arasında mübahisə yaranıb.
Bu barədə oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq Lənkəran-Astara Regional Təhsil İdarəsindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, mübahisə zamanı şagirdlərdən biri xəsarət alıb:
"Zərərçəkmiş məktəbli xəstəxanaya aparılıb, ona müvafiq tibbi yardım göstərilib".
Məlumatda əlavə olunub ki, stresin idarə olunması, sağlam psixoloji mühitin bərpasını təmin etmək məqsədilə müvafiq profilaktik tədbirlər həyata keçirilir:
"Şagirdlərin psixoloji durumu məktəb rəhbərliyi və regional təhsil idarəsi tərəfindən izlənilir. Məktəblilərin valideynləri də təhsil müəssisəsinə dəvət ediliblər, onlarla maarifləndirici görüş keçirilib.
Qeyd edirik ki, məktəb rəhbərliyi və prosesə cəlb olunmuş aidiyyəti qurumlar tərəfindən mövcud qaydalar çərçivəsində lazımi tədbirlər görülüb. Hadisə ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırma aparılır. Uşaqların həssas dövrü olduğunu, araşdırma prosesinin davam etdiyini nəzərə alaraq ictimaiyyətdən də bu mövzuda daha həssas davranmalarını, paylaşımlarda rəsmi qurumların açıqlamalarına istinad etməyi xahiş edirik".
Masallıda şagirdlər arasında insident yaşanıb.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, hadisə rayonun Şərəfə kənd məktəbində baş verib.
Belə ki, həmin məktəbdə təhsil alan şagirdlər (qızlar), Şərəfə kənd sakini 2009-cu il təvəllüdlü məktəblini döyərək, onun bədəninin müxtəlif nahiyələrinə xəsarətlər yetiriblər.
Xəsarət alan şəxs dərhal rayon mərkəzi xəstəxanasına hospitalizasiya olunub.
Xəstəxanadan bildirilib ki, Şərəfə kənd sakini, 2009-cu il təvəllüdlü şəxs (qadın cinsli) Masallı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına daxil olub.
Sol bud və kürək nahiyəsinin əziyi diaqnozu təyin edilən şəxsə zəruri tibbi xidmətlər göstərilib. Vəziyyəti qənaətbəxş qiymətləndirilən şəxs ambulator müalicə üçün evə buraxılıb.
Sorğuya cavab olaraq Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin Lənkəran regional qrupundan bildirilib ki, hazırda məsələ ilə bağlı Masallı Rayon Polis Şöbəsində təhqiqat araşdırması aparılır.скачать dle 11.3

В Масаллинском районе ученицы избили одноклассницу: родителей вызвали в школу (ОБНОВЛЕНО)
В средней общеобразовательной школе имени Гахрамана Исмайылова в селе Шарафа Масаллинского района произошел конфликт между ученицами IX класса.
Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщили в Лянкяран-Астаринском региональном управлении образования.
Сообщается, что в ходе потасовки одна из школьниц получила травмы: "Пострадавшая была доставлена в больницу, ей оказана необходимая медицинская помощь".
Отмечается, что для управления стрессом и восстановления здоровой психологической атмосферы проводятся соответствующие профилактические мероприятия.
"Психологическое состояние учащихся отслеживается руководством школы и региональным управлением образования. Родители школьниц также были приглашены в учебное заведение, с ними проведена просветительская встреча.
Отметим, что руководством общеобразовательного учреждения и вовлеченными в процесс соответствующими структурами приняты необходимые меры в рамках существующих правил. По факту инцидента проводится расследование правоохранительными органами. Учитывая, что у детей сейчас деликатный возраст, а расследование продолжается, мы просим общественность также проявлять больше чуткости в этом вопросе и ссылаться на заявления официальных структур в публикациях", - говорится в информации.
В Масаллинском районе произошел инцидент между ученицами сельской школы.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПА, случай зафиксирован в школе села Шарафа. Согласно информации, несколько школьниц напали на 15-летнюю жительницу села Шарафа (2009 г.р.) и нанесли ей травмы.
Пострадавшая была доставлена в центральную районную больницу. Ей оказали необходимую помощь, после чего девочку выписали домой.