Azərbaycanda distant təhsil xidməti üzrə yeni dövlət standartı qəbul edilib - FOTO
Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu (AZSTAND) beynəlxalq standart əsasında AZS ISO 29994:2025 "Təhsil və təlim xidmətləri. Distant təhsilə dair tələblər" yeni dövlət standartını qəbul edib.
Bu barədə Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutu məlumat yayıb.
Bildirilib ki, yeni dövlət standartı distant təhsil xidmətlərinin layihələndirilməsi, göstərilməsi, monitorinqi və qiymətləndirilməsi proseslərini ehtiva etməklə, bu sahədə beynəlxalq tələblərə uyğunluğu təmin edir.
Sözügedən dövlət standartının ölkədə tətbiq edilməsinin məqsədi yeni texnologiyaların imkanlarından yararlanmaqla təhsil sistemində çevikliyi və əlçatanlığı artırmaq, eləcə də dünyanın istənilən nöqtəsindən keyfiyyətli təhsil almaq üçün geniş imkanlar yaratmaqdır.
Yeni dövlət standartı "Uyğunluğun qiymətləndirilməsi" standartlaşdırılma üzrə Texniki Komitədə (AZSTAND/TK 08) müzakirəyə çıxarıb və AZSTAND onu təsdiq edərək Standartlaşdırma üzrə normativ sənədlərin Dövlət Fonduna daxil edib.скачать dle 11.3

В Азербайджане принят новый госстандарт услуг дистанционного образования
Азербайджанский институт стандартизации (AZSTAND) на основе международного стандарта принял новый государственный стандарт AZS ISO 29994:2025 "Услуги по образованию и обучению. Требования к дистанционному образованию".
Как сообщает Median.Az со ссылкой на AZSTAND, новый госстандарт включает процессы проектирования, предоставления, мониторинга и оценки услуг дистанционного образования, обеспечивая соответствие международным требованиям в данной сфере.
Целью внедрения в стране указанного госстандарта является повышение гибкости и доступности системы образования за счет использования возможностей новых технологий, а также создание широких возможностей для получения качественного образования из любой точки мира.
Новый госстандарт рассмотрен Техническим комитетом по стандартизации "Оценка соответствия" (AZSTAND/ТК 08), одобрен AZSTAND и включен в Государственный фонд нормативных документов по стандартизации.скачать dle 11.3