30.04.2025 12:32 990
Materialdan bəlli olur ki, KXDR Ukrayna ilə münaqişəsi zonasına ümumilikdə 15 min hərbçi göndərib. Bu zaman şimali koreyalı döyüşçülər arasında ümumi itkilər - yaralılar və həlak olanlar da daxil olmaqla təxminən 4.7 min nəfər təşkil edib.
Eyni zamanda, Cənubi Koreya parlamentinin kəşfiyyat komitəsinin üzvü Li Son Kvon jurnalistlərə bildirib ki, KXDR-dən olan əsgərlərin döyüş qabiliyyəti Ukraynada döyüşlərdə iştirak etdikləri müddətdə əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb.
"Şimali Koreya hərbçiləri daha az səriştəsiz olublar, çünki onlar pilotsuz uçuş aparatları kimi yeni silahlardan istifadəyə alışırlar", - deyə qanunverici izah edib.
Xatırladaq ki, aprelin 26-da Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Valeri Gerasimov ölkə prezidenti Vladimir Putinə Kursk vilayətinin tam azad edilməsi barədə məruzə edib. Həmin vaxt Rusiya hökuməti region ərazisində döyüşlərdə KXDR hərbçilərinin də iştirak etdiyini təsdiqləyib. Putinin sözlərinə görə, şimali koreyalı əsgərlərin Kursk vilayətinə göndərilməsi beynəlxalq hüquqa tam uyğun olub. O, izah edib ki, Moskva və Pxenyan 2024-cü ilin iyununda imzalanmış Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq Müqaviləsi çərçivəsində hərəkət ediblər.скачать dle 11.3

Раскрыты потери Северной Кореи под Курской областью РФ
Как передает Median.Az, об этом пишет Reuters со ссылкой на данные Национальной разведывательной службы Южной Кореи.
Из материала следует, что всего власти КНДР направили в зону украинского конфликта 15 000 военнослужащих. При этом общие потери среди северокорейских бойцов составили около 4 700 человек, включая раненых и погибших.
При этом член комитета парламента Южной Кореи по разведке Ли Сон Квон заявил журналистам, что боеспособность солдат из КНДР "значительно улучшилась" за время участия в боевых действиях в Украине.
"Северокорейские военные стали менее некомпетентными, поскольку они привыкают к использованию нового оружия, такого как беспилотники", - пояснил законодатель.
26 апреля начальник Генерального штаба Вооруженных сил РФ Валерий Герасимов доложил президенту страны Владимиру Путину о полном освобождении Курской области от украинских формирований. Тогда же российские власти подтвердили, что в боях на территории региона участвовали и военнослужащие из КНДР.
По словам Путина, отправка северокорейских солдат в Курскую область полностью соответствовала международному праву. Он пояснил, что Москва и Пхеньян действовали в рамках Договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве, подписанного в июне 2024 года.скачать dle 11.3