SÜRÜCÜLƏRİN NƏZƏRİNƏ: 800 manatadək cərimələnə BİLƏRSİNİZ - VİDEO
Son zamanlar sosial şəbəkələrdə qadağan olunan sayrışan işıq və xüsusi səs siqnalı kimi avtoaksesuarların satışı geniş yayılıb.
Hətta sayrışan işıq görünüşlü salfet qutularına belə tələbat böyükdür.
Maraqlıdır, qadağan olunan sayrışan işıq və xüsusi səs siqnalı kimi avtoaksesuarların qanunsuz istifadəsinə görə hansı cərimə və ya məhdudiyyətlər nəzərdə tutulur?
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin bölmə rəisi Toğrul Nəsirli bildirib ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanunun 74-cü maddəsinə əsasən, müvafiq İcra Hakimiyyəti orqanının icazəsi olmadan nəqliyyat vasitəsinin xüsusi çox avazlı səs və sayrışan işıq siqnalları ilə təchiz olunması qadağandır:
"Belə hal aşkarlandığı təqdirdə həmin sürücü barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 342.9-cu maddəsinə əsasən, 500 manatdan 800 manatadək cərimə nəzərdə tutulur".
Hüquqşünas Hikmət Əliyev isə qeyd edib ki, sözügedən pozuntuları yerində aradan qaldırmaq mümkün olmadıqda, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 96-cı maddəsinə əsasən, sürücü avtomobilinin idarə olunmasından kənarlaşdırılır.

Водителям грозят штрафы до 800 манатов за установку запрещенных автоаксессуаров - ВИДЕО
В последнее время в социальных сетях широко распространилась продажа запрещенных автомобильных аксессуаров, таких как мигалки и специальные звуковые сигналы. Большим спросом пользуются и салфетницы, стилизованные под проблесковые маячки.
Интересно, какие штрафы и ограничения предусмотрены за незаконное использование запрещенных автоаксессуаров?
Как заявил начальник отдела Главного управления Государственной дорожной полиции Тогрул Насирли, согласно статье 74 закона "О дорожном движении", запрещается установка специальной многотональной сигнализации и проблесковых световых сигналов без разрешения соответствующего органа Исполнительной власти Азербайджанской Республики.
"В случае выявления такого нарушения в отношении водителя предусмотрен штраф в размере от 500 до 800 манатов, согласно статье 342.9 Кодекса об административных правонарушениях", - отметил Т.Насирли.
По словам юриста Хикмета Алиева, если устранить указанные нарушения на месте невозможно, то, согласно статье 96 КоАП, водитель отстраняется от управления автомобилем.