İranın Bəndər-Abbas limanındakı yanğın nəzarətə alındı
İranın cənubundakı Hörmüzqan əyalətində, Bəndər-Abbas limanında baş verən böyük yanğında alov nəzarət altına alınıb.
-ın "RİA Novosti"yə istinadla verdiyi məlumata görə, bu barədə Rusiyanın İrandakı səfirliyi xəbər verib.
Bildirilir ki, Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşları hadisə yerində yardım göstəriblər, fövqəladə vəziyyət rejimi milli səviyyədən regional səviyyəyə endirilib.
"Alov nəzarət altına alınıb, fövqəladə vəziyyət rejimi milli səviyyədən regional səviyyəyə endirilib. Demək olar ki, iş sona yaxınlaşır. Ümid edirik ki, xoşagəlməz sürprizlər olmayacaq", - deyə diplomatik missiyanın rəsmi məlumatında qeyd edilir.
Xatırladaq ki, aprelin 26-da Şəhid Rəcai limanında kimyəvi maddələr anbarında partlayış baş verib. Hadisə nəticəsində azı 70 nəfər həlak olub, 1.2 mindən çox insan xəsarət alıb. İran Daxili İşlər Nazirliyi hadisəni səhlənkarlıqla əlaqələndirir. İran tərəfi zərər çəkmiş ərazidə hərbi yüklərin olduğunu inkar edir.скачать dle 11.3

Пожар в иранском порту Бендер-Аббас взят под контроль
Работы по ликвидации крупного пожара в иранском порту Бендер-Аббас, южная провинция Хормозган, позволили взять огонь под контроль.
Об этом передает РИА Новости.
Согласно заявлению посольства в Иране, сотрудники МЧС России оказали содействие на месте происшествия, режим ЧС был понижен с национального до регионального.
В официальном сообщении дипмиссии отмечается: "Пламя взято под контроль, режим ЧС с национального понижен до регионального. Можно сказать, что дело идет к финишу. Будем надеяться, что так оно и будет, без неприятных сюрпризов".
Взрыв, который произошел 26 апреля на складе с химикатами в порту Шахид-Раджаи, привел к гибели не менее 70 человек и более 1.2 тыс. пострадавших. МВД Ирана связывает происшествие с халатностью. Причины инцидента уточняются: по разным данным, речь шла о возгорании резервуара с топливом либо о химическом веществе, применяемом при производстве твердого ракетного топлива.