16.04.2025 18:51 1 233
Məlumatda bildirilir ki, Kiyev davam edən münaqişə şəraitində öz mövqelərini gücləndirmək üçün hava hücumundan müdafiə sistemləri də daxil olmaqla, hərbi texnika almağa hazır olub. Lakin Tramp bu sövdələşməyə maraq göstərməyib və diqqətini Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə diplomatik əlaqələrə yönəldib.
Nəşrin mənbələrinin bildirdiyinə görə, Ağ Ev üçün prioritet Ukraynaya hərbi dəstəyi artırmaq deyil - hətta bu, ABŞ üçün iqtisadi fayda gətirsə belə - Moskva ilə razılaşmalara nail olmaqdır.
Sövdələşmədən imtina Vaşinqtonun Ukrayna məsələsinə yanaşmasının dəyişdiyinin növbəti siqnalı hesab olunur.
Məlumata əsasən, Kiyevin təklifi Ukrayna şəhərlərinin hava hücumlarından müdafiəsini gücləndirə biləcək "Patriot" sistemləri kimi silahların uzunmüddətli alışını əhatə edirdi. Tramp isə hərbi yardımı daha geniş geosiyasi kontekstdə təzyiq vasitəsi kimi görür və münaqişənin dayandırılması ilə bağlı danışıqları birbaşa Rusiya ilə aparmağa üstünlük verir.
Bu qərar Kiyevdə narahatlıq doğurub. Belə ki, 2022-ci ildən bəri ABŞ Ukraynanın ən böyük silah tədarükçüsü olub və rəsmi Kiyev bu dəstəyin davam edəcəyinə ümid edirdi.
Mövcud vəziyyət Ukrayna üçün Vaşinqton və Kiyev arasında onsuz da gərgin olan münasibətləri daha da mürəkkəbləşdirir.
"Reuters"in məlumatına görə, 2025-ci ilin mart ayında Tramp hərbi yardım tədarükünü dayandırıb, bu isə Ukrayna hakimiyyəti tərəfindən kəskin tənqid olunub. Prezident Volodimir Zelenski həmin vaxt bəyan edib ki, ABŞ dəstəyi olmadan Ukrayna Silahlı Qüvvələri əsas mövqeləri saxlamaq qabiliyyətini itirir.
"The Kyiv Independent"in məlumatına görə, apreldə Kiyev ABŞ-yə 50 milyard dollarlıq sövdələşmə təklif edib və silahı pulsuz deyil, kommersiya əsasları ilə almağa hazır olduğunu vurğulayıb. Zelenski qeyd edib ki, vəsaitlər xüsusi fonda yönəldilə və ya birbaşa köçürülə bilərdi. Lakin "Bloomberg"in məlumatına görə, Tramp bu təşəbbüsü dəstəkləməyib və Ukraynanın mineral resurslarına çıxış da daxil olmaqla, iqtisadi güzəştlərdə israr edib.скачать dle 11.3

СМИ: Трамп отказался поставлять Украине оружие даже за деньги
Президент США Дональд Трамп отклонил предложение Украины о покупке американского оружия на сумму до 50 млрд долларов, сообщает Oxu.Az со ссылкой на немецкое издание Bild.
По данным газеты, Киев был готов приобрести военную технику, включая системы противовоздушной обороны, чтобы укрепить свои позиции в условиях продолжающегося конфликта. Однако Трамп не проявил интереса к сделке, сосредоточив внимание на дипломатических контактах с президентом России Владимиром Путиным. Источники издания указывают, что для американского лидера приоритетным является достижение договоренностей с Москвой, а не наращивание военной поддержки Украины, даже если это могло бы принести экономическую выгоду США.
Отказ от сделки стал очередным сигналом изменения подхода Вашингтона к украинскому вопросу. Предложение Киева, по данным Bild, включало долгосрочные закупки вооружений, таких как системы Patriot, которые могли бы усилить защиту украинских городов от воздушных атак. Трамп, однако, рассматривает военную помощь как рычаг давления в более широком геополитическом контексте, предпочитая вести переговоры о прекращении конфликта напрямую с Россией. Решение вызвало обеспокоенность в Киеве, где рассчитывали на продолжение поддержки со стороны США, остававшихся крупнейшим поставщиком оружия с 2022 года.
Ситуация для Украины осложняет и без того напряженные отношения между Вашингтоном и Киевом. По данным Reuters, в марте 2025 года Трамп приостановил поставки военной помощи, что вызвало резкую критику со стороны украинских властей. Президент Владимир Зеленский тогда заявил, что без американской поддержки ВСУ теряют способность удерживать ключевые позиции. В апреле, как сообщает The Kyiv Independent, Киев предложил США сделку на 50 млрд долларов, подчеркивая готовность закупать оружие на коммерческой основе, а не получать его бесплатно. Зеленский уточнил, что средства могли быть направлены в специальный фонд или переведены напрямую, но Трамп, по данным Bloomberg, не поддержал инициативу, настаивая на экономических уступках, включая доступ к украинским минеральным ресурсам.скачать dle 11.3