Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin təməlini qoyduğu yolda SON VƏZİYYƏT - VİDEO
Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin təməlini qoyduğu, uzunluğu 123.6 km olan Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd avtomobil yolunun (Zəngəzur dəhlizi) tikintisi 93% səviyyəsində tamamlanıb.
Bildirilib ki, Zəngəzur dəhlizi layihəsinin texniki göstəriciləri, yolun yüksək keyfiyyətlə və müasir standartlara uyğun inşa edilməsini təmin edir. Yolun ümumi uzunluğu 149.9 km təşkil edir. Əsas yolun uzunluğu isə 123.6 km-dir. Yolun texniki dərəcəsi 1B-dir, bu isə yüksək sürət və təhlükəsiz hərəkətə imkan yaradır. Yolun eni 14-21 m arasında dəyişir, torpaq yatağının eni 21.5-29.5 m, hərəkət zolaqlarının sayı isə 4-6 arasında təyin edilib. Bu, nəqliyyatın rahat və təhlükəsiz axınına zəmin yaradır.
Layihə çərçivəsində 261 boru (16 814 m), 55 alt keçid (3 781 m) və 28 körpü (2 090 m) inşa edilir. Ayrıca, yol boyunca 3 tunel də tikilir, bu tunellərin ümumi uzunluğu isə 12 032 m-dir.
Yolun inşasında istifadə edilən materiallar və texnikalar yüksək keyfiyyətə malikdir. Torpaq yatağı işləri, hamarlayıcı lay, əsasın alt və üst layları ilə birlikdə yol geyimi işləri artıq böyük bir hissə olmaqla tamamlanıb. Layihə üzrə görülən asfalt işləri 950 000 kubmetr, torpaq işlərinin həcmi isə 61 646 373 kubmetr təşkil edir. Bu da yolun möhkəm və davamlı olmasını təmin edən əsas faktorlardır.
Zəngəzur dəhlizinin tikintisindəki mühüm layihə komponentlərindən biri tunellərdir. Tunellər üzrə tikinti işləri artıq böyük ölçüdə tamamlanıb. Belə ki, şərti adları T1, T2 və T3 olan tunellərinin hər birində qazma, püskürtmə beton işləri artıq yekunlaşıb.
Layihə üzrə ümumilikdə 28 körpü tikilir, bunlardan 16-ı su ötürücü, 12-si isə yol ötürücüdür. 19 körpünün tikintisi artıq yekunlaşıb, 8 körpüdə tikinti işləri davam edir.
Həmçinin, alt keçidlərin, 258 dairəvi, 42 düzbucaqlı boruların tikintisi də sona çatdırılıb.
Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd yolunun inşası, Azərbaycanın infrastruktur sahəsində atdığı mühüm addımlardan biridir.
Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd avtomobil yolu Hacıqabul-Horadiz-Ağbənd-Zəngəzur dəhlizi magistral avtomobil yolunun bir hissəsi olmaqla, Azərbaycanın digər rayonlarını Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirmək baxımından çox böyük əhəmiyyətə malikdir.
Zəngəzur dəhlizinin tikintisi yalnız infrastruktur layihəsi olmaqla kifayətlənmir, həm də regional inteqrasiyanın mühüm bir hissəsidir. Bu yol, yalnız nəqliyyat sistemini gücləndirmək deyil, həm də regionda iqtisadiyyatın inkişafını sürətləndirmək və strateji əlaqələri gücləndirmək üçün mühüm bir vasitə olacaqdır. Hazırda 93%-lik tamamlanma ilə, yaxın gələcəkdə bu layihənin tam olaraq istifadəyə verilməsi region üçün yeni üfüqlər açacaq.скачать dle 11.3

Строительство дороги, фундамент которой заложили президенты Азербайджана и Турции, скоро завершится - ВИДЕО
Технические характеристики проекта Зангезурского коридора обеспечивают строительство дороги высокого качества в соответствии с современными стандартами. Общая протяженность дороги составляет 149.9 км, а основной части - 123.6 км. Техническая категория дороги - 1B, что позволяет двигаться с высокой скоростью и безопасностью. Ширина дороги варьируется от 14 до 21 м, ширина земляного полотна - от 21.5 до 29.5 м, количество полос движения - от 4 до 6. Это создает условия для комфортного и безопасного движения транспорта.
В рамках проекта строится 261 труба (16 814 м), 55 подземных переходов (3 781 м) и 28 мостов (2 090 м). Кроме того, вдоль дороги строятся 3 тоннеля общей протяженностью 12 032 м.
Материалы и технологии, используемые при строительстве дороги, отличаются высоким качеством. Работы по устройству земляного полотна, выравнивающего слоя, нижнего и верхнего слоев основания, а также дорожной одежды уже в значительной степени завершены. Объем асфальтовых работ по проекту составляет 950 000 кубометров, а объем земляных работ - 61 646 373 кубометров. Это основные факторы, обеспечивающие прочность и долговечность дороги.
Одним из важных компонентов строительства Зангезурского коридора являются тоннели. Строительные работы по тоннелям уже в значительной степени завершены. Так, в каждом из тоннелей, условно названных Т1, Т2 и Т3, уже завершены буровые работы и работы по торкретированию бетона.
В рамках проекта строится в общей сложности 28 мостов, из которых 16 являются водопропускными, а 12 - дорожными. Строительство 19 мостов уже завершено, на 8 мостах продолжаются строительные работы.
Кроме того, завершено строительство подземных переходов, 258 круглых и 42 прямоугольных труб.
Строительство дороги Горадиз - Джебраил - Зангилан - Агбенд является одним из важных шагов, предпринятых Азербайджаном в области инфраструктуры.
Автомобильная дорога Горадиз - Джебраил - Зангилан - Агбенд, являясь частью магистральной автомобильной дороги Гаджигабул - Горадиз - Агбенд - Зангезурский коридор, имеет очень большое значение с точки зрения соединения других районов Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой.
Строительство Зангезурского коридора - это не только инфраструктурный проект, но и важная часть региональной интеграции. Эта дорога станет важным инструментом не только для укрепления транспортной системы, но и для ускорения экономического развития в регионе и укрепления стратегических связей. С 93-процентным завершением в ближайшем будущем полный ввод этого проекта в эксплуатацию откроет новые горизонты для региона.