Fransaya casusluqda ittiham olunan Azad Məmmədli: "Martin dostluq adı ilə 9 azərbaycanlını aldadıb"
Fransaya casusluq etdiyinə görə ittiham edilən Martin Ryan və Azad Məmmədli barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində başladılan cinayət işinin növbəti məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən Martin Ryan əvvəlcə öz vəkilinin, daha sonra isə digər təqsirləndirilən Azad Məmmədlinin vəkilinin suallarını cavablandırıb.
Martin Ryan Fransa səfirliyinin əməkdaşları ilə əlaqələri haqda açıqlama verərək vurğulayıb ki, o, əvvəlcə onların Fransa xüsusi xidmət orqanı əməkdaşları olduqlarını anlamayıb.
"Mən Fransa səfirliyinin əməkdaşları ilə əlaqə yaradarkən, əvvəlcə onların hansı məqsədlər güddüklərini bilməmişəm. Adi bir iş adamı olduğum üçün onları ölkəmin səfirliyinin əməkdaşları kimi tanıyırdım. Xaricdə olan bir fransız kimi onlarla daim əlaqədə olmuşam. Amma sonda bilmişəm ki, mənim hər bir hərəkətim nəzarətdədir".
Martin Ryan məhkəmədə ifadəsi zamanı daha sonra bildirib ki, Fransa xüsusi xidmət orqanı əməkdaşlarının diplomatik korpusun üzvü qismində ona tapşırıqlar verməsindən sonra o, məsələnin nə yerdə olduğunu anlayıb.
"Əsasən Azərbaycanda 44 günlük müharibə zamanı səfirlik əməkdaşları mənimlə mütəmadi görüşərək, müəyyən məsələlər barədə müzakirələr aparırdılar. Mən bu görüşlərin təhlükəli olub-olmadığı barədə onlardan soruşanda mənə bu barədə təminat verərək təhlükəsizliyimin qorunduğunu bildirirdilər.
Mən Frederik Devosla ilk dəfə 2020-ci ilin mayında görüşmüşəm. Azad Məmmədli ilə isə ilk dəfə 2019-cu ildə tanış olmuşam. Bizim bir ümumi tanışımız var idi, onun vasitəsilə tanış olmuşduq. Onun səfirlik əməkdaşları ilə şəxsi əlaqələri olsa da, bu barədə mənim konkret məlumatım olmayıb. Mən onu Rusiya ilə əlaqəsi olan bir şəxs kimi tanıyırdım".
Bundan sonra prosesdə Fransaya casusluqla dövlətə xəyanətdə təqsirləndirilən Azad Məmmədliyə sərbəst ifadə üçün söz verilib.
Azad Məmmədli ifadəsi zamanı ittiham olunduğu 9 epizod üzrə hazırkı durumuna görə Martin Ryanı ittiham edib.
"Mənim tərəfdən Azərbaycan əleyhinə heç bir məlumat toplanılmayıb. Düzdür, fransızlar mənə casusluq təklif ediblər, rədd etmişəm. Martinlə telefon danışığımız var. Həmin danışıq da istintaq orqanındadır. Oradan görünür ki, mənə əməkdaşlıq təklif ediblər, razı olmamışam.
Mənə verilən ittihamlardan biri odur ki, Azərbaycanın İran və Ermənistan, həmçinin İsrail dövləti ilə münasibətləri haqda məlumat ötürmüşəm. Bu belə deyil. Sadəcə dövlətlərarası münasibətlər barədə subyektiv fikirlərimi demişəm. Fransa səfirliyi ilə 2023-cü ilə kimi əlaqəm olub. Həmin tarixdən sonra əlaqəni kəsmişəm.
Bundan əlavə, mən Zəngəzur dəhlizi barədə və Rusiyada yaşayan iş adamları haqqında fransız casuslara məlumat verməkdə təqsirləndirilirəm. Bununla da razı deyiləm. Ən əsas məqama gəlincə… İddia olunur ki, mən Fransa vətəndaşlığı almaq üçün dövlət əleyhinə cinayət törətmişəm. Mən bir dəfə də olsun Fransa vətəndaşlığı üçün səfirliyə müraciət etməmişəm".
"Martin istintaq orqanında mənim əleyhimə danışıb. Bütün dediklərimi təhrif edib. Mən Martini dost bilmişəm, casus imiş. İndi aydın olur ki, Martin və Fransa səfirliyi Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı məkrli plan qurublar. Mənim haqqımda da bütün məlumatları Fransa xüsusi xidmət orqanlarına ötürüb. Martin dost adı ilə azərbaycanlıları tora salırdı. İndi deyir ki, mən Azadı ancaq Frederik Devosla tanış etmişəm. Yalan deyir. Məni səfirlik əməkdaşı Loranla da o tanış edib. Onu da deyə bilərəm ki, Martin dostluq adı ilə 9 azərbaycanlını aldadıb. Özü isə ölkəmiz əleyhinə 50-yə yaxın tapşırıq icra edib. Hansı ki, onlardan çoxu müharibə dövründə olub".
Təqsirləndirilən şəxs sonda peşmanlığını dilə gətirib. Deyib ki, ən böyük səhvi fransızların təklifləri barədə vaxtında DTX-yə müraciət etməməyi olub.
Tərəflərin sərbəst ifadələri arasında ziddiyyətlər yarandığından məhkəmə onların ibtidai istintaqdakı ifadələrinin elan olunması və təqsirləndirilənlərin proses zamanı çarpaz dindirilməsini zəruri sayıb. Buna görə də, mayın 19-da keçirilməsi nəzərdə tutulan növbəti prosesdə həmin prosedurlar həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər 2023-cü il dekabrın 4-də həbs olunublar. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən "Merkorama" MMC-nin baş direktoru olan Martin Ryana qarşı AR Cinayət Məcəlləsinin 276-cı maddəsi (casusluq) üzrə ittiham irəli sürülüb.
İttihama görə, Martin Ryan onu məxfi əməkdaşlığa cəlb edən, sonradan Bakıdan "persona non-grata" elan edilərək qovulmuş Fransanın DGSE (Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsi) əməkdaşları tərəfindən agent-casus kimi istifadə edilib. Həmin cinayət işi üzrə Martin Ryanla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Azad Məmmədliyə AR Cinayət Məcəlləsinin 274-cü maddəsi (dövlətə xəyanət) ilə ittiham irəli sürülüb.

Французский шпионский скандал в Азербайджане: новые подробности на суде
На процессе под председательством судьи Эльмина Рустамова прозвучали сенсационные показания фигурантов дела.
Мартин Райан, гражданин Франции и директор ООО Merkorama, сначала ответил на вопросы своего адвоката, а затем - защитника другого обвиняемого Азада Мамедли. Райан рассказал о своих контактах с сотрудниками посольства Франции, подчеркнув, что поначалу не понимал их истинных намерений.
"Будучи обычным бизнесменом, я воспринимал их просто как представителей посольства моей страны. Находясь за границей, я, как француз, постоянно поддерживал с ними связь. Но в итоге осознал, что каждый мой шаг находится под контролем", - признался Райан.
По его словам, масштаб проблемы он понял, когда сотрудники французской спецслужбы под видом дипломатов начали давать ему задания. Особенно активно они встречались во время 44-дневной войны в 2020 году, обсуждая различные темы. На вопрос Райана об опасности этих встреч, его заверяли в безопасности и защите.
Впервые Райан встретился с неким Фредериком Девосом в мае 2020 года. А с Азадом Мамедли он познакомился еще раньше, в 2019-м, через общего знакомого. Хотя Мамедли имел личные связи с сотрудниками посольства, Райан не знал подробностей и считал его человеком, связанным с Россией.
Затем в суде выступил сам Азад Мамедли, обвиняемый в госизмене и шпионаже в пользу Франции. Он обвинил Мартина Райана по 9 эпизодам, отрицая свою вину.
"Я не собирал никакой информации против Азербайджана. Да, французы предлагали мне шпионить, но я отказался. Есть запись моего телефонного разговора с Мартином, которая подтверждает мой отказ от сотрудничества", - заявил Мамедли.
Он опроверг обвинения в передаче данных об отношениях Азербайджана с Ираном, Арменией и Израилем, а также о Зангезурском коридоре и российских бизнесменах. По его словам, он лишь высказывал субъективные мнения о межгосударственных отношениях. Мамедли поддерживал связь с посольством Франции до 2023 года, а потом прекратил ее.
"Мартин оговорил меня на следствии, исказив все мои слова. Я считал его другом, а он оказался шпионом. Теперь ясно, что Мартин и посольство Франции плели коварный заговор против граждан Азербайджана. Он передавал французской разведке всю информацию обо мне", - возмутился Мамедли.
По его словам, Мартин обманул 9 азербайджанцев, прикрываясь дружбой, а сам выполнил около 50 заданий против нашей страны, многие из которых пришлись на период войны. В конце Мамедли выразил сожаление, что вовремя не сообщил в Службу госбезопасности о предложениях французов, назвав это своей главной ошибкой.
Из-за противоречий в показаниях обвиняемых суд решил огласить их показания на предварительном следствии и провести перекрестный допрос на следующем заседании 19 мая.
Отметим, что предварительное следствие по уголовному делу в отношении М.Райана, обвиняемого в шпионаже в пользу Франции, было завершено в СГБ. Дело было направлено для рассмотрения в Бакинский суд по тяжким преступлениям. Мартин Райан и другие были арестованы 4 декабря 2023 года.
Гендиректору Merkorama Мартину Райану было предъявлено обвинение в шпионаже. Согласно обвинению, он был привлечен к секретному сотрудничеству и использовался как агент-шпион сотрудниками DGSE (Главное управление внешней безопасности Франции), которые позже были объявлены персонами нон грата и высланы из Баку.
По этому уголовному делу вместе с М.Райаном проходит гражданин Азербайджанской Республики Азад Мамедли по обвинению в государственной измене.