Əməliyyat zamanı canlı yayım açmaq istəyən həkimlərə XƏBƏRDARLIQ EDİLDİ
Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi tərəfindən əhalinin həyat və sağlamlığına mühüm təhlükə yaranması faktına əsaslanan rəsmi müraciət daxil olduqda məsələni ətraflı araşdırır və qanunvericiliyin pozulması halları müəyyən edildikdə plandankənar yoxlama keçirilir.
Bu barədə mərkəzin məlumatında bildirilib.
Qeyd edilib ki, tibb müəssisələrində sanitariya-epidemioloji tələblərə dair qaydalara riayət olunması şərtdir. Bu zaman tələbləri pozan şəxslər barəsində qanunvericiliklə müəyyən olunan qaydada İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddəsi üzrə məsuliyyət yaradır:
"Son zamanlar mediada və sosial şəbəkələrdə həkimlərin canlı yayım açması faktları ilə bağlı müvafiq qanunvericiliyə əsasən araşdırmalar aparılır, nəticə olaraq xəbərdarlıq və cərimələr tətbiq edilir. Həmçinin, AEM tərəfindən hər bir fakt üzrə həkimlər və klinikaların rəhbərliyi Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirinin 29 dekabr 2011-ci il tarixli "Həkimlərin etik davranış qaydalarının təsdiq edilməsi haqqında" Əmri barədə məlumatlandırılır. Həmin əmrin VI bəndində qeyd edilir ki, tibbi xarakterli nəşrlər, həkimlərin elmi forumu və cəmiyyətdə çıxışları, media ilə maarifləndirci fəaliyyəti etik normalara uyğun olmalı, obyektiv elmi-praktik məlumatla məhdudlaşmalı və qeyri-sağlam rəqabət, reklam və özünü reklam elementlərini əks etdirməməlidir. Əmrdə, həmçinin o da qeyd olunur ki, həkim digər hüquqi və fiziki şəxslərin reklamı və maraqlarının təbliğatı üçün öz vəzifəsindən istifadə olunmasına yol verməməlidir. Əməliyyat zamanı çəkiliş yalnız elmi-tədris məqsədi ilə tam sanitar-gigiyenik qaydalara riayət edilməklə, cərrahiyyə otaqlarında xüsusi tələblərə uyğun (sterillik) quraşdırılan texniki avadanlıqlar vasitəsi ilə həyata keçirilə bilər. Bu qaydalara əməl etməyərək, digər avadanlıqlarla çəkilişlərin aparılması gigiyenik qaydaları pozur və infeksiyanın yayılması üçün münbit şərait yaradır.
Yuxarıda qeyd olunan fəaliyyət, "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 29.1-ci maddəsinə əsasən reklam hesab olunur və Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 428.4-ci maddəsinə əsasən tətbiqinə icazə verilməyən müalicə, profilaktika, diaqnostika və reabilitasiya metodlarının reklam edilməsinə görə vəzifəli şəxslər 300 manatdan 500 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 1000 manatdan 2000 manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Vətəndaşlara bir daha xatırladırıq ki, özəl tibb müəssisələrində və aptek təşkilatlarında üzləşdikləri hər hansı problemlə bağlı AEM-in "Bir pəncərə" sistemi, "qaynar xətt"i (012 596 05 20), aem@pharma.az elektron ünvanı və ya pharma.az saytının MÜRACİƏT bölməsi vasitəsi ilə müraciət edə bilər. Bu halda araşdırılma aparılır və lazım gələrsə, plandankənar yoxlamanın keçirilməsi barədə qərar qəbul edilir".

Желающих транслировать операцию в прямом эфире врачей предупредили
Центр аналитической экспертизы (ЦАЭ) Министерства здравоохранения Азербайджана проводит тщательное расследование и внеплановые проверки в случаях получения официальных обращений о фактах серьезной угрозы жизни и здоровью населения, при выявлении нарушений законодательства.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на информацию ЦАЭ.
Отмечается, что соблюдение правил санитарно-эпидемиологических требований в медицинских учреждениях является обязательным условием. При этом к лицам, нарушающим требования, применяется ответственность по соответствующей статье Кодекса об административных проступках в порядке, установленном законодательством.
"В последнее время в СМИ и социальных сетях появляются факты ведения врачами прямых эфиров, в связи с чем проводятся расследования на основании соответствующего законодательства, в результате применяются предупреждения и штрафы. Также Центр аналитической экспертизы информирует врачей и руководство клиник о приказе министра здравоохранения Азербайджанской Республики от 29 декабря 2011 года "Об утверждении правил этичного поведения врачей". В пункте VI данного приказа отмечается, что публикации медицинского характера, выступления врачей на научных форумах и в обществе, просветительская деятельность в СМИ должны соответствовать этическим нормам, ограничиваться объективной научно-практической информацией и не отражать элементы нездоровой конкуренции, рекламы и саморекламы", - говорится в сообщении.
В приказе также отмечается, что врач не должен допускать использования своей должности для рекламы и пропаганды интересов других юридических и физических лиц. Съемка во время операции может осуществляться только в научно-учебных целях с полным соблюдением санитарно-гигиенических правил, с помощью технического оборудования, установленного в операционных в соответствии со специальными требованиями (стерильность). Проведение съемок с использованием другого оборудования, не соблюдая эти правила, нарушает гигиенические нормы и создает благоприятные условия для распространения инфекции.
Вышеуказанная деятельность, согласно статье 29.1 закона Азербайджанской Республики "О рекламе", считается рекламой, и в соответствии со статьей 428.4 КоАП за рекламирование запрещенных к применению методов лечения, профилактики, диагностики и реабилитации должностные лица наказываются штрафом в размере от 300 до 500 манатов, а юридические лица - от 1 000 до 2 000 манатов.
Гражданам еще раз напоминают, что с любой проблемой, с которой они сталкиваются в частных медицинских учреждениях и аптечных организациях, можно обратиться через систему "единое окно" ЦАЭ, горячую линию (012 596-05-20), адрес электронной почты aem@pharma.az или раздел "Обращение" (Müraciət) сайта pharma.az. В этом случае проводится расследование и, при необходимости, принимается решение о проведении внеплановой проверки, подчеркивается в информации ЦАЭ.