Azərbaycan Prezidenti Beynəlxalq Əmək Təşkilatının baş direktorunu qəbul edib - FOTO (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 14-də Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Baş direktoru Jilber Hunqbonu qəbul edib.
Median.Az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, görüşdə dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə ölkəmizdə əmək, məşğulluq, habelə əhalinin sosial rifah halının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər və əldə olunan uğurlar qeyd edilib.
Prezident İlham Əliyev torpaqlarımızın işğal altında olduğu dövrdə bütün infrastrukturun tamamilə məhv edildiyini xatırladaraq vurğulayıb ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda aparılan bərpa və quruculuq işləri ilə yanaşı, həmin ərazilərə qayıdan insanların işlə təmin edilməsi ən vacib məsələlərdən biridir. Dövlətimizin başçısı bununla bağlı Beynəlxalq Əmək Təşkilatı ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən qonaq Azərbaycan ilə rəhbərlik etdiyi təşkilat arasında layiqli əmək üzrə 2 proqramın uğurla icra olunduğunu xatırladaraq, hazırda "2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı"nın layihəsi üzərində işlərin davam etdirildiyini deyib.
Jilber Hunqbo Azərbaycanın DOST konsepsiyası modelinin öyrənilməsinin əhəmiyyətinə toxunub, sosial sahədə həyata keçirilən islahatlarla bağlı təcrübənin bölüşdürülməsinin vacibliyini vurğulayıb.
O, COP29 çərçivəsində ədalətli keçid üzrə səmərəli müzakirələrin aparıldığını deyib və bunun nəticəsi olaraq Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Regional İşçi Qrupunun yaradılmasını xüsusilə qeyd edib.
Jilber Hunqbo Beynəlxalq Əmək Təşkilatının sosial məsələlərlə bağlı ölkəmizin inkişaf prioritetlərinə dəstək verəcəyini bildirib.
Prezident İlham Əliyev aprelin 14-də Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Baş direktoru Jilber Hunqbonu qəbul edib.

Президент Ильхам Алиев принял генерального директора Международной организации труда - ФОТО (ОБНОВЛЕНО)
14.04.2025 14:39 972
14 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял генерального директора Международной организации труда Жильбера Унгбо.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече были отмечены работа по дальнейшему улучшению условий труда, занятости и социального благосостояния населения в нашей стране и успехи, достигнутые в этом направлении под руководством главы нашего государства.
Напомнив, что в период оккупации территорий страны вся инфраструктура была полностью разрушена, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что наряду со строительно-восстановительными работами, проводимыми на наших освобожденных от оккупации землях, одним из важнейших вопросов является обеспечение работой возвращающихся туда людей. Глава государства подчеркнул значение сотрудничества с Международной организацией труда в этом направлении.
Выразив признательность за прием, гость напомнил об успешной реализации двух программ по достойному труду между Азербайджаном и возглавляемой им организацией. Он отметил, что в настоящее время продолжается работа над проектом "Страновая программа по достойному труду на 2025-2029 годы".
Жильбер Унгбо коснулся важности изучения азербайджанской концептуальной модели DOST, подчеркнул значение обмена опытом реформ, проводимых в социальной сфере.
Он сказал, что в рамках СОР29 состоялись плодотворные дискуссии по вопросам справедливого перехода, особо отметил создание в результате этого Региональной рабочей группы для Европы и Центральной Азии.
Жильбер Унгбо сообщил, что Международная организация труда окажет поддержку приоритетам развития нашей страны, связанным с социальными вопросами.