Nobel mükafatı laureatı vəfat edib
"Böyük kədər hissi ilə bildiririk ki, atamız Mario Varqas Llosa bu gün Limada ailəsinin əhatəsində vəfat edib", - deyə Alvaro Varqas Llosa bildirib.
Qeyd edək ki, Varqas Llosa Xulio Kortazar, Xorxe Luis Borxes və Qabriel Qarsia Markes ilə birlikdə Latın Amerikası nəsri "bumu"nun yazıçılarından biri hesab olunur. O, "Şəhər və itlər", "Kapitan Pantaleon və yaxşı xidmətlər rotası", "Pis adam və ya keçi bayramı", "Dəcəl qızın sərgüzəştləri", "Keltin yuxusu" kimi kitabların müəllifidir.
2010-cu ildə Varqas Llosa hakimiyyət strukturlarının təsviri və insan müqaviməti, üsyanı və məğlubiyyətinin parlaq təsvirlərinə görə ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatını qazanıb. Yazıçı, həmçinin "Yasnaya Polyana" mükafatının da laureatı olub.скачать dle 11.3

Умер известный перуанский писатель, лауреат Нобелевской премии по литературе Марио Варгас Льоса.
Писателю было 89 лет. "С глубокой болью сообщаем, что наш отец Марио Варгас Льоса скончался сегодня в Лиме в кругу своей семьи", - сказал Альвар Варгас Льоса.
Варгас Льоса считается одним из писателей "бума" латиноамериканской прозы наряду с Хулио Кортасаром, Хорхе Луисом Борхесом и Габриэлем Гарсия Маркесом. Он написал такие книги, как "Город и псы", "Капитан Панталеон и рота добрых услуг", "Нечестивец, или Праздник Козла", "Похождения скверной девчонки" и "Сон кельта".
В 2010 году Варгас Льоса получил Нобелевскую премию по литературе "за изображение структуры власти и яркие картины человеческого сопротивления, восстания и поражения". Писатель также стал лауреатом премии "Ясная Поляна".