Yeni DƏLƏDUZLUQ: Xəbəriniz olmadan adınıza necə kredit götürürlər? - VİDEO
Son dövrlərdə telefonla edilən zənglər vasitəsilə bank kartlarından pul oğurlayan dələduzların sayı çoxalmaqdadır.
Bəhanələr müxtəlif olsa da, səbəb birdir: insanları aldadaraq kartlarındakı pulu mənimsəmək.
İT mütəxəssisi Rəşad Əliyev son zamanlar edilən fişinq hücumlardan danışarkən bildirib ki, əgər videozəng edilibsə, bu, artıq biometrik tanıtımdır:
"Dələduzlar biometrik tanıtımda vətəndaşın adına yaradılan SİMA-dan qeydiyyatdan keçib digər əməliyyatları apara bilərlər".
Həmçinin ayrı-ayrı vətəndaşların müxtəlif kiberüsulla 40 min manata yaxın və 595 dollar pul vəsaitləri bank kartlarından oğurlanıb.
Məsələ bununla da bitmir. Hələ sizin adınıza yüksək məbləğdə kredit də götürülə bilər. Maraqlıdır, saxta kredit kimi rəsmiləşdirilən vəsait necə geri qaytarılır?
Mərkəzi Bankdan bildirilib ki, bankdaxili qaydalara görə, geri ödəniş prosesi ilə qanunvericiliyə uyğun olaraq məsələyə məhkəmə qaydasında baxıla bilər.

Оформление кредита без вашего ведома: как действует новая схема мошенников - ВИДЕО
Как сообщает Baku TV, злоумышленники используют различные предлоги, чтобы ввести жертву в заблуждение и получить доступ к ее данным. Однако цель у них всегда одна - завладеть деньгами.
По словам специалиста по информационным технологиям Рашада Алиева, в некоторых случаях мошенники применяют видеозвонки для проведения биометрической идентификации.
"С помощью биометрических данных можно пройти регистрацию в системе SİMA от имени гражданина и затем проводить транзакции от его имени", - отметил эксперт.
Согласно данным МВД, посредством различных кибермошенничеств с банковских карт граждан было похищено порядка 40 000 манатов и 595 долларов США.
При этом ущерб может быть гораздо больше: на имя жертв могут оформляться даже крупные банковские кредиты.
В Центробанке заявили, что в подобных ситуациях банки могут передать дело в суд, где оно будет рассмотрено в рамках действующего законодательства.