"TikTok"da fala baxmaqla vətəndaşlara qarşı dələduzluq edən şəxslər saxlanıldılar
Bildirilib ki, sosial şəbəkələrdə "falçılıq", "baxıcılıq" və digər adlar altında paylaşımlarla vətəndaşların aldadılaraq pul vəsaitlərinin mənimsənilməsi ilə bağlı polis orqanlarına daxil olan müraciətlər diqqət mərkəzində saxlanılmaqla araşdırılır.
Belə ki, paytaxt sakini olan bir kişi fala baxdırmaq üçün "TikTok" sosial şəbəkəsində bu barədə elan yerləşdirən səhifələrdən birinə müraciət edib. Ardınca həmin səhifədən ona cavab yazılaraq əlaqə nömrəsi istənilib. İki qadın onunla danışaraq yalan vəd verməklə 500 manat pul istəyiblər. Qarşı tərəfin istədiyi məbləği kart hesabına köçürdükdən sonra isə həmin nömrəyə zəng çatmayıb və səhifə bloklanıb. Zərərçəkən şəxs dələduzluqla üzləşdiyini anlayandan sonra polisə müraciət edib.
Suraxanı Rayon Polis İdarəsinin 32-ci Polis Bölməsinin əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində fala baxmaq adı altında dələduzluq edən 46 yaşlı G.Mirzəyeva və 24 yaşlı Ə.Abbasova saxlanılıblar.
"Sosial şəbəkə istifadəçilərinə müraciət edərək bir daha bildiririk ki, bu tipli elanlarla rastlaşan zaman heç bir halda ödəniş etməsinlər və şəxsi məlumatlarını tanımadıqları şəxslərlə paylaşmasınlar", - məlumatda qeyd edilir.скачать dle 11.3

В Баку полиция задержала "гадалок" из TikTok
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на информацию, предоставленную Министерством внутренних дел Азербайджана.
Правоохранительные органы пристально следят за жалобами граждан, поступающими в связи с обманом и присвоением денежных средств людей мошенниками, которые рекламируют свои "услуги" в соцсетях под видом "гадалок", "ясновидящих" и прочих "магов".
Очередной жертвой аферисток стал житель столицы, который решил погадать и обратился на одну из страниц в TikTok, предлагающей подобные услуги. В ответ ему написали, запросив контактный номер. Две женщины, общаясь с ним по телефону, наобещали золотые горы и потребовали 500 манатов. Доверчивый мужчина перевел требуемую сумму на указанный счет, после чего номер оказался недоступен, а страница - заблокирована. Поняв, что стал жертвой мошенничества, пострадавший обратился в полицию.
В результате оперативных действий сотрудников 32-го отделения полиции Сураханского РУП были задержаны 46-летняя Г.Мирзоева и 24-летняя А.Аббасова, промышлявшие мошенничеством под видом гадания.