İngiltərə növbəti mövsüm ÇL-də azı 5 komanda ilə təmsil olunacaq
Növbəti mövsüm İngiltərə Premyer Liqasının azı beş komandası Çempionlar Liqasına (ÇL) vəsiqə qazanacaq.
Bu barədə “BBC Sport” məlumat yayıb.
Bildirilib ki, “Arsenal”ın Londonda “Real” üzərində ÇL-in 1/4 final mərhələsinin ilk oyununda qazandığı 3:0 hesablı qələbədən sonra İngiltərənin növbəti mövsüm bu turnirdə minimum beş komanda ilə təmsil olunması təmin edilib. Belə ki, üç Avropa turnirinin hər hansı birində bir qələbə İngiltərə üçün beşinci yeri təmin edəcəkdi.
İki əlavə yer UEFA-nın əmsallar cədvəlində ölkələrin reytinqinə əsasən verilir.
Qeyd edək ki, Premyer Liqanın vahid lideri “Liverpul”dur (73 xal). Komandanın ən yaxın təqibçisi isə “Arsenal”dır (62 xal). İlk "üçlüy"ü “Nottinqem Forest” (57 xal) qapayır. Turnir cədvəlinin dördüncü pilləsi ilə onuncu pilləsini cəmi 8 xal ayırır ki, bu da ÇL-ə vəsiqə qazanmaq uğrunda mübarizəni daha da gərginləşdirir.
“Aston Villa” bu il ÇL-i qazanarsa, lakin yerli çempionatda Avropanın ən nüfuzlu klub turnirinə vəsiqə əldə edə bilməzsə, “Mançester Yunayted” və ya “Tottenhem” isə Avropa Liqasını qazanarsa, İngiltərə 2025/2026 mövsümündə ÇL-də 7 komanda ilə təmsil oluna bilər.

В следующем сезоне в ЛЧ примут участие по меньшей мере пять клубов из АПЛ
Такие данные приводит BBC Sport со ссылкой на УЕФА по итогам первых матчей 1/4 финала Лиги чемпионов, в котором лондонский "Арсенал" завоевал победу над мадридским "Реалом".
Таким образом, пятая строчка в АПЛ по итогам сезона будет гарантировать квалификацию этой команды в Лигу чемпионов сезона-2025/2026.
Также есть вариант, при котором в следующем розыгрыше соревнования английский чемпионат будут представлять семь клубов. Для этого нужно, чтобы "Астон Вилла" взяла Лигу чемпионов и не попала в четверку сильнейших команд АПЛ. Кроме того, "Манчестер Юнайтед" или "Тоттенхэм" должны выиграть Лигу Европы и не оказаться в топ-4 клубов английской Премьер-лиги по итогам нынешнего сезона.
На текущий момент топ-5 команд АПЛ выглядит следующим образом: "Ливерпуль" (73), "Арсенал" (62), "Ноттингем Форест" (57), "Челси" (53), "Ньюкасл" (53).
Отметим, что Лига каждой страны получает рейтинг коэффициентов, основанный на результатах команд в трех мужских клубных турнирах УЕФА: Лиге чемпионов, Лиге Европы и Лиге конференций. Коэффициентные очки начисляются по результатам матчей: два за победу и один за ничью. Очки, заработанные клубами из одной национальной лиги, суммируются и делятся на количество клубов лиги в Европе.
До этого в Лиге чемпионов могло быть максимум пять клубов от одной лиги, однако это правило было отменено.скачать dle 11.3