"Facebook", "Instagram" və "Messenger"də yeni funksiya
"Meta" şirkəti 16 yaşdan kiçik istifadəçilər üçün "Facebook" və "Messenger"də xüsusi hesablar - "Teen Accounts"un işə salındığını elan edib. Yeniyetmələri avtomatik olaraq tətbiqlərin təhlükəsiz istifadə rejiminə qoşan yeni funksiya əvvəlcə ABŞ, Böyük Britaniya, Avstraliya və Kanadada əlçatan olacaq, sonra isə digər regionlarda da yayılacaq.
Bu barədə "TechCrunch" nəşri xəbər verir.
"Teen Accounts" ilk dəfə ötən ilin sentyabrında "Instagram"da meydana çıxıb. "Meta" həmçinin "Instagram"da "Teen Accounts" üçün yeni daxili qoruma funksiyalarının tətbiq edilməsi barədə məlumat verib.
Funksiyanın "Facebook" və "Messenger"ə genişləndirilməsi o deməkdir ki, yeniyetmələr avtomatik olaraq qeyri-müvafiq məzmuna və arzuolunmaz əlaqələrə girişi məhdudlaşdırmaq üçün hazırlanmış mühitə yerləşdiriləcəklər. 16 yaşdan kiçik istifadəçilər "Teen Accounts"un hər hansı parametrlərini dəyişdirmək üçün valideynlərinin icazəsini almalı olacaqlar.
"Meta"nın işə salma ilə bağlı bloqunda dəqiq məhdudiyyətlər açıqlanmasa da, şirkət "TechCrunch"a elektron poçt vasitəsilə bildirib ki, yeniyetmələr yalnız abunə olduqları və ya əvvəllər yazışdıqları şəxslərdən mesaj ala biləcəklər.
Bundan əlavə, yeniyetmənin hekayələrini yalnız dostları görə və onlara cavab verə biləcəklər. Qeydlər, qeyd etmələr və şərhlər də dostlar və ya abunəçilər dairəsi ilə məhdudlaşdırılacaq.
Yeniyetmələr həmçinin gündə bir saat sosial şəbəkələrdən istifadə etdikdən sonra fasilə etmək lazım olduğu barədə xatırlatmalar alacaqlar. Bundan əlavə, gecə vaxtı onlar üçün avtomatik olaraq "Səssiz rejim" aktivləşdiriləcək.
"Instagram"dakı yeni məhdudiyyətlərə gəlincə, 16 yaşdan kiçik yeniyetmələr valideynlərinin icazəsi olmadan platformada canlı yayıma çıxa bilməyəcəklər. Həmçinin şəxsi mesajlarda ehtimal olunan çılpaq bədən təsvirlərini ehtiva edən şəkillərin bulanıqlaşdırılması funksiyasını söndürmək üçün də valideyn razılığı tələb olunacaq.скачать dle 11.3

В Facebook появились специальные подростковые аккаунты
Teen Accounts впервые появились в Instagram в сентябре прошлого года после того, как Instagram и другие популярные социальные сети подверглись критике со стороны американских законодателей за недостаточные меры по защите подростков в интернете. В рамках вчерашнего анонса Meta также сообщила о внедрении новых встроенных функций защиты для Teen Accounts в Instagram.
Расширение функционала на Facebook и Messenger означает, что подростки будут автоматически помещены в среду, разработанную для ограничения доступа к ненадлежащему контенту и нежелательным контактам. Для изменения любых настроек Teen Accounts пользователям младше 16 лет потребуется разрешение родителей.
Хотя в блоге Meta, посвященном запуску, не раскрываются точные ограничения, компания сообщила TechCrunch по электронной почте, что подростки смогут получать сообщения только от тех, на кого они подписаны или с кем уже переписывались ранее.
Кроме того, только друзья подростка смогут видеть его истории и отвечать на них. Отметки, упоминания и комментарии также будут ограничены кругом друзей или подписчиков.
Подростки также будут получать напоминания о необходимости сделать перерыв после часа использования социальных сетей в день. Кроме того, на ночь для них будет автоматически включаться "Тихий режим".
Что касается новых ограничений в Instagram, подростки младше 16 лет не смогут выходить в прямой эфир на платформе без разрешения родителей. Также им потребуется родительское согласие для отключения функции размытия изображений, содержащих предположительно изображения обнаженного тела, в личных сообщениях.