Rusiya ordusuna rekord sayda əsgər çağırılacaq
Rusiyada 1 apreldə başlayan yaz hərbi çağırışının son 14 ilin ən genişmiqyaşlı çağırış kampaniyası olacağı bildirilir.
rbc.ru-ya istinadən xəbər verir ki, yaxın üç ay yarım ərzində təxminən 160 min gənc müddətli hərbi xidmətə çağırılacaq.
Məlumata görə, Rusiya Müdafiə Nazirliyi bu qədər yeni əsgəri son dəfə 2011-ci ildə çağırıb.
Qeyd edilir ki, SSRİ-nin dağılmasından bəri ən az sayda müddətli hərbi qulluqçu 2022-ci ilin payızında çağırılıb və onların sayı 120 min nəfər olub. Rekord göstərici isə 2009-cu ildə qeydə alınıb. Həmin dövrdə 305,6 min gənc hərbi xidmətə çağırılıb.скачать dle 11.3

СМИ: Весенний призыв в армию России станет самым масштабным за последние 14 лет
Весенний призыв в армию России, который начался 1 апреля, должен стать самым масштабным за последние 14 лет.
Как передает Median.Az, об этом сообщает РБК.
Уточняется, что в ближайшие три с половиной месяца на срочную службу должны отправиться около 160 000 молодых людей. Последний раз такое количество новобранцев Министерство обороны России призывало в 2011 году.
Отмечается, что, начиная с распада СССР, минимальное число призывников на срочную службу в РФ пришлось на осень 2022 года - 120 000 человек. Максимум был зафиксирован в 2009 году, когда под призыв попали рекордные 305 600 мужчин.