EPF Ermənistan tərəfindən çayların çirkləndirilməsinə yol verilməməsi ilə bağlı çağırış edib
"Environmental Protection First" (EPF) ekoloji qeyri-hökumət təşkilatları Koalisiyasının üzvləri Ermənistanda dağ-mədən fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanla sərhəd çaylarına vurulan ekoloji zərəri göstərən interaktiv xəritəyə yenidən diqqət yetirməyə çağırış ediblər.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Afrika ölkələrindən olan bir sıra QHT rəhbərləri, ekofəallar və jurnalistlər beynəlxalq təşkilatlara və ətraf mühitin mühafizəsi üzrə konvensiyaların katibliklərinə bu problemin həllində kömək etmək üçün müraciət ediblər.
Bu problemlə bağlı narahatlığını təkcə Azərbaycanın deyil, həm də Ermənistanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri ifadə edirlər.
Müraciətlər BMT-nin Ətraf Mühitə Təsirin Qiymətləndirilməsi Konvensiyasının (Espoo Konvensiyası) katibliyinə və Cənubi Qafqaz regionunda ətraf mühitin qorunması üzrə "Mədən Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsü"nə (EITI) ünvanlanıb.
ASRAD (Mali) QHT-dən Kabine Doumbiyanın sözlərinə görə, xəritə Ermənistan ərazisində mədən müəssisələrinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan ağır metalların yüksək konsentrasiyası olan tullantıların transsərhəd çaylara axıdıldığını aydın şəkildə göstərir:
"Biz beynəlxalq institutları Ermənistanda mədən sənayesinin şəffaflığını qiymətləndirərkən ətraf mühitin qorunması prinsiplərinə uyğun olmayan bu ciddi ekoloji pozuntuları nəzərə almağa çağırırıq.
Bundan əlavə, beynəlxalq ekspertlərə, həmçinin yerli və xarici QHT-lərə mədən obyektlərinə araşdırma aparmaq və mədən təcrübələrini, ekoloji və əməliyyat metodlarını yerində yoxlamaq üçün giriş təmin edilməlidir. Biz Ətraf Mühitin Mühafizəsi Konvensiyasının katibliklərindən və digər beynəlxalq təşkilatlardan buna yardım etmələrini və bu məsələnin daha ətraflı müzakirəsinə açıq olmalarını xahiş edirik.
Biz, müxtəlif ölkələrdən olan vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, bu koalisiyaya dəstəyimizi ifadə edir və "Ətraf Mühitin Mühafizəsi FERS" ilə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayırıq".
Nigeriyadan olan digər jurnalist və ekofəal Dare Akogun Ermənistanı mədən fəaliyyətini Azərbaycanla əlaqələndirməyə çağırıb.
"13 ölkədən 29 qeyri-hökumət təşkilatından ibarət Koalisiyanın bu çağırışı Ermənistanda mədən əməliyyatlarından ağır metal tullantılarının transsərhəd çaylara düşüb çirkləndirməsi ilə bağlıdır. Bu tullantılar Qafqaz regionunda yerləşən Kür və Araz çaylarını qidalandırır. Bu çirklənmə regionun əsas şirin su mənbələrinin çirklənməsidir və Azərbaycanda və qonşu ölkələrdə biomüxtəliflik, torpaq keyfiyyəti, su və insan həyatı üçün əhəmiyyətli təhlükə yaradır", - deyə ekoloji nəşr olan "DA News Media"nın təsisçisi bildirib.
"Bu, əvvəllər də qarşılaşdığımız bir problemdir, biz Araz çayının çirklənməsinin həm ev heyvanlarına, həm də insanlara təsir etdiyini görmüşük", - deyə koalisiyanın üzvü, Keniyada "Wote Youth Development" QHT-nin rəhbəri First Peter Oviti bildirib.
Ovitinin sözlərinə görə, çirklənmə daha da təhlükəlidir, çünki o təkcə çay sularına deyil, həm də yeraltı sulara təsir edir. "Birləşmiş Millətlər Təşkilatının tullantılar və ətraf mühitin çirklənməsi üzrə məlumatlarına görə, bu məsələ dəfələrlə Ermənistanın özündə icma nümayəndələri tərəfindən qaldırılıb", - deyə o qeyd edib və əlavə edib ki, mineral ehtiyatların hasilatı onun insanlara göstərdiyi təsiri yaxşı anlamaqla aparılmalıdır.
"Lakin aydındır ki, hasilat icmaların hüquqlarını qoruyan bir sıra qlobal konvensiyaların pozulması ilə davam edir. Hazırlanmış xəritə çirklənmənin səviyyəsi və miqyası haqqında sübutlar təqdim edir. Buna görə də biz Ermənistan hökumətindən hasilatı dayandırmağı, bu çirklənmələrin qarşısını almaq üçün uzunmüddətli həllər tapmaq məqsədilə həm Ermənistanın özünün, həm də Azərbaycanın vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları ilə məsləhətləşməyi bir daha xahiş edirik", - DEYƏ Oviti bildirib.
Onun sözlərinə görə, insan həyatı birinci yerdə olmalıdır, çünki biz deyirik ki, çirklənmə problemləri ilə bağlı insan amili birinci yerdə durur.
Keniyadan "350 Kenya"nın və "ABOS Climate news"un rəhbəri Cozef Silali transsərhəd çayların çirklənməsini və Ermənistanın mədən sənayesi tərəfindən ekologiyanın dağıdılmasını pisləyib və yenidən Espoo Konvensiyası və EITI rəhbərliyinə müraciət edib.
"Biz narahatıq ki, Ermənistanda mədən sənayesi əməliyyatları nəticəsində yaranan ağır metalların yüksək konsentrasiyasını ehtiva edən tullantılar transsərhəd çaylara axıdılır. Bu, yolverilməzdir və dayandırılmalıdır", - deyə o bildirib.
Uzodinma Adirieçenin (Nigeriya) sözlərinə görə, Ermənistanda çay hövzələrində mədən fəaliyyəti qonşu ölkələrə, o cümlədən Azərbaycana birbaşa mənfi təsir göstərir.
"Regionda ən böyük şirin su mənbəyi olan Araz çayının güclü kimyəvi çirklənməsi regionda əhali, biomüxtəliflik, torpaq, ekosistem, iqlim, həyat və su mühiti üçün əhəmiyyətli təhlükə yaradır. Buna görə də biz bəyan edirik ki, bu hərəkətlər beynəlxalq səviyyədə tanınmış standartları və prinsipləri, xüsusilə də BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası və Transsərhəd Kontekstdə Ətraf Mühitə Təsirin Qiymətləndirilməsi Konvensiyası (Ekspo Konvensiyası) çərçivəsində müəyyən edilmiş prinsipləri açıq-aşkar nəzərə almır.
O, həmçinin bütün maraqlı tərəfləri beynəlxalq ekspertlərə, həmçinin Azərbaycan və xarici QHT-lərə və bu inkişaflardan təsirlənən digər təşkilatlara Ermənistanda mədən obyektlərinə ekoloji və əməliyyat təcrübələrini yerində monitorinq etmək və yoxlamaq üçün giriş təmin etməyə çağırıb.
"Bundan əlavə, həm də bu ən vacib olanıdır, Ermənistan Respublikasının bu inkişafların davam etdirilməsi məsələsində Azərbaycan və qonşu ölkələrlə mütləq razılığa gəlməsini gözləyirik və xahiş edirik", - deyə Adirieçe bildirib.скачать dle 11.3

Environmental Protection First вновь призвал не допускать загрязнение рек со стороны Армении
Как сообщает Report, руководители ряда НПО из стран Африки, экоактивисты и журналисты вновь обратились к международным организациям и секретариатам конвенций по защите окружающей среды с призывом помочь в решении этой проблемы. Тревогу в связи с ней выражают не только представители гражданского общества Азербайджана, но и самой Армении.
Обращения были направлены в адрес секретариата Конвенции ООН об оценке воздействия на окружающую среду (Конвенция Эспоо) и "Инициативы прозрачности в добывающих отраслях" (EITI) в контексте защиты окружающей среды в регионе Южного Кавказа.
По словам Кабине Доумбия из НПО ASRAD (Mali), карта наглядно показывает, что отходы с высокой концентрацией тяжелых металлов, образующиеся в результате деятельности добывающих предприятий на территории Армении, сбрасываются в трансграничные реки.
"Мы призываем международные институты учитывать эти серьезные экологические нарушения, которые не соответствуют принципам защиты окружающей среды при оценке прозрачности добывающей промышленности в Армении.
Кроме того, международным экспертам, а также местным и иностранным НПО должен быть предоставлен доступ к горнодобывающим объектам для проведения расследования и проверки на месте применяемых там экологических и операционных методов. Мы просим секретариаты Конвенции по защите окружающей среды и других международных организаций содействовать этому и быть открытыми для дальнейшего обсуждения данного вопроса.
Мы, организации гражданского общества из разных стран, выражаем нашу поддержку этой коалиции и подчеркиваем важность сотрудничества с "Защитой окружающей среды FERS".
Другой журналист и экоактивист Даре Акогун из Нигерии призвал Армению координировать свою горнодобывающую деятельность с Азербайджаном.
"Это призыв Коалиции из 29 неправительственных организаций из 13 стран связан с тем, что отходы тяжелых металлов от горнодобывающих операций в Армении попадают и загрязняют трансграничные реки, которые питают реки Кура и Араз, расположенные в регионе Кавказа. И это загрязнение основных источников пресной воды в регионе, представляет значительную угрозу для биоразнообразия, качества почвы, воды и человеческим жизням в Азербайджане и в соседних странах", - сказал основатель экологического издания DA News Media.
"Это проблема, с которой мы уже сталкивались ранее. Мы видели загрязнение реки Араз, влияющее как на домашний скот, так и на людей", - сказал член коалиции First Питер Овити, глава НПО Wote Youth Development в Кении.
По словам Овити, загрязнение еще более опасно тем, что оно затрагивает не только воды рек, но и подземные воды.
"Согласно данным Организации Объединенных Наций по отходам и загрязнению окружающей среды, этот вопрос неоднократно поднимался представителями сообществ в самой Армении", - отметил он, добавив, что добыча минеральных ресурсов должна вестись с хорошим пониманием того влияния, которое оно оказывает на людей.
"Но, очевидно, добыча продолжается в нарушение ряда глобальных конвенций, которые защищают права сообществ. Подготовленная карта предоставляет доказательства уровня и масштаба загрязнения. Поэтому мы снова просим правительство Армении остановить добычу, проконсультироваться с представителями обеих стран, как с организациями гражданского общества самой Армении, так и Азербайджана для поиска и нахождения долгосрочных решений предотвращения этих загрязнений", - заявил Овити.
По его словам, человеческая жизнь должна быть на первом месте, потому что, "как мы говорим, человек стоит на первом месте, когда речь идет о проблемах загрязнения".
Джозеф Силали из "350 Кения" и глава ABOS Climate news из Кении выступил с осуждением загрязнения трансграничных рек и разрушения экологии со стороны горнодобывающей промышленности Армении и вновь призвал руководства Конвенции Эспо и EITI обратить внимание на эту ситуацию.
"Мы обеспокоены тем, что отходы, содержащие высокую концентрацию тяжелых металлов, образующиеся в результате добывающих промышленных операций в Армении, сбрасываются в трансграничные реки. Это недопустимо и должно быть прекращено", - заявил он.
По словам доктора Узодинма Адириече (Нигерия), горнодобывающая деятельность в бассейнах рек в Армении оказывает прямое негативное воздействие на соседние страны, включая Азербайджан.
"Сильное химическое загрязнение реки Араз, которая является крупнейшим источником пресной воды в регионе, представляет значительную угрозу для населения, биоразнообразия, почвы, экосистемы, климата, жизни и водной среды в регионе. Поэтому мы заявляем, что эти действия явно игнорируют международно признанные стандарты и принципы, особенно те, которые установлены в рамках Европейской экономической комиссии ООН и Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (Конвенции Эспо)", - сказал он.
Адириече также призвал все заинтересованные стороны обеспечить международным экспертам, а также азербайджанским и иностранным НПО и другим организациям, затронутым этими разработками, доступ к горнодобывающим объектам в Армении для мониторинга на месте и проверки экологических и операционных практик.
"Кроме того, и это самое важное, ожидаем и просим, чтобы Республика Армения обязательно пришла к соглашению с Азербайджаном и соседними странами в вопросе продолжения этих разработок", - завил доктор Адириече.