Yeni Kaledoniyada yerləşən Qureşaba Krallığı Bakı Təşəbbüs Qrupuna qoşulmaq üçün müraciət edib
Kanakinin (Yeni Kaledoniya) Nenqon adasında yerləşən Qureşaba Krallığının kralı Doku Hmaiai Hippolit Sinevami Htamumu Bakı Təşəbbüs Qrupuna qoşulmaq üçün müraciət edib.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, kral müraciətində bildirib ki, 1853-cü ildə ölkəsinin Fransa tərəfindən işğal edilməsindən bu günə qədər xalqının Fransa müstəmləkə sisteminə qarşı mübarizəsi çərçivəsində Böyük Kanak Başçısı olaraq, digər böyük kanak başçıları ilə birlikdə 24 sentyabr 2024-cü ildə krallıqların suverenliyinin elan edilməsi haqqında birtərəfli bəyannaməni beynəlxalq səviyyəyə qaldırmaq öhdəliyini üzərinə götürüb.
"Məhz bu səbəbdən Qureşaba Krallığının Bakı Təşəbbüs Qrupuna üzv qəbul olunmasını böyük səmimiyyətlə sizdən xahiş edirəm.
Cənab Prezident, xalqımın mübarizəsinə göstərdiyiniz dəstək və həmrəyliyinizə görə sizə minnətdarlığımı bildirir, yüksək hörmət və ehtiramımı qəbul etməyinizi rica edirəm", - deyə müraciətdə vurğulanır.скачать dle 11.3

Расположенное в Новой Каледонии Королевство Гурешаба подало заявку на присоединение к БИГ
Король Королевства Гурешаба (остров Ненгон, Канаки, Новая Каледония) Доку Хмаиаи Хипполит Синевами Хтамуму подал заявку на вступление в Бакинскую инициативную группу (БИГ).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПА, в своем обращении он заявил, что с момента оккупации его страны Францией в 1853 году и по настоящее время в рамках борьбы своего народа против французской колониальной системы вместе с другими великими канакскими вождями 24 сентября 2024 года обязался поднять на международный уровень одностороннюю декларацию об объявлении суверенитета королевств.
"Именно по этой причине прошу вас принять Королевство Гурешаба как члена Бакинской инициативной группы. Господин Президент, выражаю Вам свою признательность за поддержку и солидарность, оказываемую борьбе моего народа, и прошу принять мое высочайшее уважение и почтение", - говорится в обращении.скачать dle 11.3