Biləcəridəki yolda sürücülər üçün TƏHLÜKƏLİ VƏZİYYƏT - VİDEO
Bakı-Sumqayıt yolunda sıxlıq yaranan zaman sürücülər alternativ yol kimi Biləcəri qəsəbəsi, Rəşid İsmayılov küçəsi ilə hərəkət etməyə üstünlük verirlər. Amma həmin küçədəki yolayrıcında nizamlanma nişanlarının olmaması təhlükə yaradır.
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, sakinlərin sözlərinə görə, avtomobillərin bu yolda sürətlə hərəkət etməsi qəsəbədən çıxan maşınlarla toqquşma riski yaradır. Odur ki, ərazidə tez-tez qəzalar baş verir.
Hər gün burada sürücülərin bir-birinə yol verməməsi, qəfil manevrlər etməsi adi hala çevrilib.
Sürücülər hesab edirlər ki, burada işıqforun quraşdırılması, yol nişanlarının əlavə edilməsi və sürət həddinin məhdudlaşdırılması qəzaların qarşısını ala bilər.
Sürücülər onu da qeyd edirlər ki, son dövrlər bu kəsişmədə bir neçə yol-nəqliyyat hadisəsi baş verib.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) bildirilib ki, 2025-2030-cu illər ərzində Dövlət proqramında Bakı-Sumqayıt yolunda hərəkətin təşkili ilə bağlı təkliflər hazırlanması və icrası nəzərdə tutulub.
Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzindən (NİİM) isə bildirilib ki, ərazidə təhlillər aparılacaq. Təhlillərin nəticəsinə uyğun olaraq müvafiq qərar qəbul ediləcək.

Опасная ситуация на дороге в поселок Баладжары - ВИДЕО
Водители, стараясь избежать заторов на шоссе Баку - Сумгайыт, выбирают альтернативный маршрут через улицу Рашида Исмайылова в поселке Баладжары. Однако отсутствие дорожных знаков на перекрестке создает риск аварийных ситуаций.
Как передает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, местные жители отмечают, что высокая скорость движения на этом участке трассы создает риск столкновения с машинами, выезжающими из населенного пункта. Из-за этого аварии здесь происходят регулярно.
По словам водителей, на этом перекрестке никто не уступает дорогу, а резкие маневры стали обычным явлением. Они считают, что установка светофоров, дорожных знаков и ограничение скорости могли бы снизить риск возникновения дорожно-транспортных происшествий (ДТП).
В Агентстве наземного транспорта Азербайджана (AYNA) сообщили, что в рамках Государственной программы на 2025-2030 годы планируется разработка и реализация предложений по улучшению организации дорожного движения на шоссе Баку - Сумгайыт.
В свою очередь, в Центре интеллектуального управления транспортом заявили, что проведут анализ дорожной ситуации в этом районе, после чего будет принято соответствующее решение.