Vətəndaşın evini başına uçurdan "Melissa Group"un rəhbəri ilə yanaşı, daha bir nəfər HƏBS EDİLDİ (YENİLƏNİB)
29.03.2025 15:06 1 203
Vətəndaşın evini başına uçurdan
Alatavada qanunsuz söküntü işləri ilə bağlı saxlanılan ekskavatorun sürücüsü ilə bağlı məhkəməyə daxil olan təqdimata baxılıb.
APA xəbər verir ki, Xətai Rayon Məhkəməsində hakim Aygün Həsənovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı təmin olunub.
Qala Seymur oğlu Eynullayev barəsində 1 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qanunsuz söküntü işləri ilə bağlı saxlanılan "Melissa Group" tikinti şirkətinin sahibi Qalib Məmmədova verilən ittiham məlum olub.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Qalib Məmmədova Cinayət Məcəlləsinin 186.2.1 (özgənin əmlakını qəsdən məhv etmə, zərərçəkmişə külli miqdarda zərər vurma) maddəsi ilə ittiham verilib.
Xətai Rayon Məhkəməsində Qalib Məmmədovun müdafiəçiləri tərəfindən verilən ev dustaqlığı ilə bağlı vəsatət rədd edilib və onun barəsində 1 ay müddəti həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Cinayət işi üzrə iş icraçısı və ekskavatorun sürücüsü Qala Seymur oğlu Eynullayev da məsuliyyətə cəlb olunub. Ona da eyni ittihamlar verilib və Xətai Rayon Məhkəməsi onun barəsində təqdimat daxil olub. Yaxın vaxtlarda onun da barəsində həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi ilə bağlı təqdimata baxılacaq.
Yasamalda yaşayış olan evi sökən "Melissa Group" tikinti şirkətinin rəhbəri Qalib Məmmədov barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Xətai Rayon Məhkəməsində hakim Aygün Həsənovanın sədrliyi ilə istintaq orqanının təqdimatına baxılıb.
Məhkəmə təqdimatı təmin edib. Qərara əsasən, Qalib Məmmədov barəsində 1 ay müddətinə həbs-qətimkan tədbiri seçilib.
Xatırladaq ki, martın 27-də tikinti şirkətinin əməkdaşları Yasamal rayonu Birinci Alatava massivi Abdulvahab Salamzadə küçəsi 118B ünvanında sakinlər içəridə ola-ola söküntü işləri aparıb. Söküntü zamanı yaşayış olan evlər ekskavator vasitəsilə dağıdılıb. Hadisə nəticəsində ev sakinlərindən xəsarət alanlar olub.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin yaydığı məlumata görə, söküntü işləri müvafiq icazə olmadan aparılıb:
"Aparılan işlər vətəndaşlarla tam razılıq əldə edilmədən və mövcud qanunvericiliyin tələblərinə zidd aparıldığı üçün Baş İdarə tərəfindən aidiyyəti qurumlarla birlikdə dayandırılıb və aktlaşdırılıb. Qanunsuz işlər zamanı vətəndaşların mülklərinə dəymiş ziyanla bağlı müvafiq araşdırma aparılması üçün materiallar hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim ediləcək".
Faktla bağlı söküntü işləri aparan şirkətin iş icraçısı və ekskavator sürücüsü saxlanılıb, cinayət işi açılıb. Eyni zamanda Q.Məmmədov martın 28-si faktla bağlı açılan cinayət işi çərçivəsində saxlanılmışdı.скачать dle 11.3

Арестован глава строительной компании по делу о незаконном сносе жилого дома в Ясамале (ОБНОВЛЕНО)
Как сообщает Report, предпринимателю предъявлено обвинение по статье 186.2.1 (умышленное уничтожение чужого имущества с причинением крупного ущерба потерпевшему) Уголовного кодекса Азербайджана.
Хатаинский районный суд отклонил ходатайство адвокатов Галиба Мамедова об освобождении под домашний арест и избрал в отношении его меру пресечения в виде ареста сроком на 1 месяц.
К ответственности также привлечен подрядчик по уголовному делу и водитель экскаватора Гала Эйнуллаев. Ему предъявлены те же обвинения, в Хатаинский районный суд поступило представление в его отношении. В ближайшее время будет рассмотрено представление об избрании в его отношении меры пресечения в виде ареста.
В Баку арестован руководитель строительной компании Melissa Group Галиб Мамедов.
Как сообщает Report, представление следственного органа было рассмотрено в Хатаинском районном суде под председательством судьи Айгюн Гасановой.
Суд удовлетворил ходатайство. Согласно решению, Г.Мамедов приговорен к аресту сроком на один месяц.
Ранее он был задержан в рамках уголовного дела, возбужденного по факту незаконного сноса жилого дома в Ясамальском районе.
Напомним, 27 марта сотрудники строительной компании начали снос жилого дома в массиве Биринджи Алатава по улице Абдулвахаба Саламзаде, 118B, в то время как внутри находились жильцы. В результате несколько человек получили травмы.
В Государственном комитете по градостроительству и архитектуре заявили, что снос осуществлялся без соответствующего разрешения и согласования с жителями. Работы были остановлены, составлены акты в присутствии представителей компетентных органов. В Госкомитете также отметили, что материалы для проведения расследования в связи с ущербом, причиненным имуществу граждан в ходе незаконных действий, будут представлены в правоохранительные органы.
Кроме руководителя компании, по делу задержаны прораб и машинист экскаватора. Материалы переданы в правоохранительные органы, возбуждено уголовное дело.